KOWR zagwarantuje spłatę bankowych kredytów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-06-2018,19:00 Aktualizacja: 05-06-2018,19:54
A A A

Nowe formy pomocy dla zadłużonych gospodarstw rolnych, w tym gwarancje spłaty bankowych kredytów restrukturyzacyjnych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, przewiduje projekt ustawy przyjętej we wtorek przez rząd.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne wraz z uchwałą w sprawie udzielenia zgody na dokonanie notyfikacji Komisji Europejskiej trzech programów pomocy na restrukturyzację zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne.

długi rolników, zadłużenie przedsiębiorstw rolnych, krd, arimr, kowr, rada ministrów

Ministrowie pomówią o oddłużaniu gospodarstw rolnych

Pomoc rolnikom w oddłużeniu gospodarstw - to cel ustawy o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne, której projektem ma się zająć rząd. Projekt ustawy określa zasady i warunki restrukturyzacji zadłużenia....

Dokumenty przygotował minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Projekt ustawy przewiduje nowe formy pomocy dla zadłużonych gospodarstw rolnych. Jak wyjaśniono, zadłużenie części gospodarstw rolnych, "wynikające z powtarzających się szkód powstałych wskutek niekorzystnych zjawisk atmosferycznych czy kryzysów na rynkach rolnych", uniemożliwia wielu rolnikom dalsze prowadzenie produkcji rolnej.

Według banków kredytujących rolnictwo problem z obsługą kredytów ma prawie 2 tys. producentów rolnych - podało Centrum Informacyjne Rządu.

Zaproponowane wsparcie ma być skierowane do producentów rolnych prowadzących działalność rolniczą przez co najmniej trzy lata przed dniem utraty zdolności do obsługi zadłużenia.

Pomoc ma polegać na udzielaniu przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dopłat do oprocentowania bankowych kredytów restrukturyzacyjnych w celu restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwo rolne znajdujące się w trudnej sytuacji ekonomicznej; udzielaniu przez ARiMR pożyczek na spłatę zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwo rolne znajdujące się w trudnej sytuacji ekonomicznej; udzielanie przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa gwarancji spłaty bankowych kredytów restrukturyzacyjnych, a także przejęcie zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwo rolne przez KOWR.

długi rolników, zadłużenie przedsiębiorstw rolnych, krir, ministerstwo rolnictwa

Nowa ustawa ma pomóc rolnikom w oddłużeniu gospodarstw

W konsultacjach społecznych jest projekt ustawy o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne. Ma on mają pomóc rolnikom w oddłużeniu gospodarstwa. Resort rolnictwa przygotował przepisy dotyczące oddłużenia...

"Restrukturyzacji podlegać będą długi o charakterze pieniężnym, które powstały w związku z prowadzeniem działalności rolniczej, obejmujące kapitał, odsetki i inne opłaty związane z obsługą zadłużenia" - wskazało CIR.

Nowe przepisy miałyby wejść w życie po 30 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Jednocześnie, jak zaznaczono, minister rolnictwa i rozwoju wsi dokona notyfikacji Komisji Europejskiej projektów trzech programów pomocy: pożyczek i preferencyjnych kredytów na sfinansowanie spłaty zadłużenia powstałego w związku z prowadzeniem działalności rolniczej oraz gwarancji spłaty tych kredytów.

"Dopłaty do kredytu restrukturyzacyjnego oraz pożyczki Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie udzielać po notyfikacji tych form pomocy w Komisji Europejskiej" - czytamy.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj