Koła gospodyń wiejskich wnioskują o ponad 20,6 mln złotych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
10-07-2019,11:55 Aktualizacja: 10-07-2019,11:56
A A A

Do końca czerwca br. koła gospodyń wiejskich złożyły blisko 6 tys. wniosków o wsparcie finansowe na łączną kwotę ponad 20,6 mln zł - podała w środę Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na pomoc dla kół w tym roku przeznaczono 40 mln zł.

Jak podała Agencja w komunikacie, aby sięgnąć po wsparcie z ARiMR, które jest finansowane z budżetu państwa, koło musi być zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich. Dodano, że figurują w nim 6992 organizacje tego typu.

Wysokość pomocy dla koła uzależniona jest od liczby jego członków. Koła liczące nie więcej niż 30 osób mogą otrzymać 3 tys. zł; jeśli koło liczy od 31 do 75 członków, pomoc wynosi 4 tys. zł oraz 5 tys. zł w przypadku, gdy koło tworzy ponad 75 osób.

koła gospodyń wiejskich, aktywizacja obszarów wiejskich, jan krzysztof ardanowski, ministerstwo rolnictwa, adam bodnar

RPO kwestionuje ustawę o kołach gospodyń wiejskich

Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich ma wątpliwości konstytucyjne do ustawy o kołach gospodyń wiejskich. Kobiety skarżą się, że w jednej wsi może działać tylko jedno koło, a dana osoba może być członkiem tylko jednego z nich. Uwagi do...

- Łącznie, do końca czerwca koła gospodyń wiejskich złożyły 5978 wniosków o wsparcie finansowe na łączną kwotę ponad 20,6 mln zł - wskazano w komunikacie.

Agencja przypomniała, że koła gospodyń wiejskich, które chcą działać w oparciu o ustawę nadającą im osobowość prawną, umożliwiającą prowadzenie działalności gospodarczej i dostęp do państwowych dotacji, od tego roku mogą powstawać nie tylko na wsiach. Po zmianie przepisów mogą one być tworzone również w miastach liczących do 5 tys. mieszkańców, a także na terenie sołectw położonych w granicach miast.

Nabór wniosków rozpoczął się 7 maja 2019 r. i potrwa w biurach powiatowych Agencji do 31 października 2019 r., chyba że wcześniej wyczerpana zostanie tegoroczna pula środków przewidziana na ten cel.

Szczegółowe informacje o warunkach i zasadach udzielania pomocy kołom gospodyń wiejskich są dostępne na stronie www.arimr.gov.pl w zakładce "Krajowy Rejestr Kół Gospodyń Wiejskich".

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement