KE zatwierdziła polski program wsparcia dla rolników na kwotę ok. 126 mln euro

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Aneta Oksiuta PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
27-03-2023,15:05 Aktualizacja: 27-03-2023,15:18
A A A

Komisja Europejska zatwierdziła polski program o wartości około 126 mln euro; jego celem jest wsparcie sektora produkcji pszenicy i kukurydzy w kontekście wojny Rosji z Ukrainą - poinformował w poniedziałek na Twitterze komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

"Komisja Europejska zatwierdziła polski program o wartości około 126 mln euro (600 mln zł) mający na celu wsparcie sektora produkcji pszenicy i kukurydzy w kontekście wojny Rosji z Ukrainą" - napisał na Twitterze Janusz Wojciechowski.

transpirt zbóż do portów, pszenica, Kukurydza, napływ ziarna z Ukrainy, Janusz Wojciechowski

Transport zboża do portów z dopłatami

Rząd chce dofinansować transport pszenicy i kukurydzy do portów nadbałtyckich. Stawki będą uzależnione od odległości, a najwięcej do tony zboża dopłaci się we wschodnich i południowych województwach. W wykazie prac legislacyjnym Rady...

Premier Mateusz Morawiecki przekazał w czwartek w Brukseli, po zakończeniu pierwszego dnia obrad szczytu UE, że Polska wnioskuje o większe środki z Unii Europejskiej na wsparcie sprzedaży ukraińskiego zboża. Morawiecki wskazał, że na razie dla Polski przeznaczono na ten cel mniej niż 200 mln zł. Jak ocenił, jest to kwota nieadekwatna. "Żądamy więcej i będziemy żądać więcej, bo uważamy, że to jest problem, przy którym Unia Europejska musi nam dopomóc" - podkreślił premier.

W piątek w wykazie prac legislacyjnych rządu zamieszczono zapowiedź projektu pomocy dla rolników w postaci dofinansowania transportu pszenicy i kukurydzy do portów nadbałtyckich. "Proponuje się aby stawki pomocy były zróżnicowane w zależności od odległości od portów nadbałtyckich i wynosiły za tonę pszenicy i kukurydzy przewiezionej z: województwa warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego - 100 zł; województwa - lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego i podlaskiego - 150 zł; województwa lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, opolskiego i dolnośląskiego - 200 zł" - poinformowano w wykazie.

 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej