Kampania dopłat 2024 – tyle wniosków złożyli już rolnicy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
25-03-2024,17:05 Aktualizacja: 25-03-2024,17:06
A A A

Od połowy marca można się ubiegać o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych w ramach kampanii 2024. Wnioski, jak co roku, przyjmuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Agencja podała, że do 25 marca zarejestrowała blisko 30 tys. wniosków.

„O wsparcie po raz kolejny można się ubiegać wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus, dostępnej na Platformie Usług Elektronicznych. Rolnicy, którzy nie mają komputerów, mogą liczyć na techniczne wsparcie ze strony pracowników ARiMR. Wszelkie wątpliwości można konsultować również za pośrednictwem infolinii. Także w tym roku bezpłatną pomocą służą eksperci z ośrodków doradztwa Rolniczego” – zapewnia w komunikacie ARiMR.

Jak w nim przypomniano, dopłaty bezpośrednie przysługują rolnikom aktywnym zawodowo prowadzącym działalność rolniczą. Muszą oni posiadać grunty o powierzchni co najmniej 1 ha. Ziemia, do której chcą otrzymać płatności, powinna być w ich posiadaniu na dzień 31 maja 2024 r. Wsparcie to przysługuje także gospodarzom, który mają mniej niż 1 ha gruntów, ale spełniają warunki do przyznania płatności związanych ze zwierzętami, a łączna kwota płatności bezpośrednich, które mieliby otrzymać, wynosi co najmniej 200 euro.

minister rolnictwa, siekierski, dopłaty, zboże

Minister zapowiada rychłe przyjęcie rozporządzeń ws. dopłat do zboża. Jakie będą stawki?

Rozporządzenia dotyczące dopłat państwa do zboża mają zostać przyjęte w tym lub najpóźniej w przyszłym tygodniu - poinformował w czwartek na antenie TVP Info minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Szef...

Katalog płatności, o które można się ubiegać w rozpoczynającej się właśnie kampanii, jest niemal identyczny z tym z 2023 roku. W ramach dopłat bezpośrednich, oprócz m.in. podstawowego wsparcia dochodów czy płatności redystrybucyjnej, od ubiegłego roku realizowane jest dofinansowanie z tytułu ekoschematów. Ich w 2024 roku dotyczą pewne zmiany, np. wprowadzone zostały dodatkowe warianty w przypadku dobrostanu zwierząt hodowanych zgodnie z systemami jakości. Niezmiennie można się starać również o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego, a tzw. obszarówkę stanowią płatności: rolno-środowiskowo-klimatyczne, ekologiczne, leśne i ONW” – zaznacza ARiMR.

Wnioski o przyznanie dopłat wraz z załącznikami są przyjmowane do 15 maja 2024 r. Tradycyjnie dokumenty będzie można dostarczyć również po tym terminie, ale za każdy roboczy dzień opóźnienia płatność zostanie pomniejszona o 1 proc. Z kolei korekty we wnioskach bez konsekwencji finansowych będzie można wprowadzać do 31 maja 2024 r. Po tej dacie płatności do powierzchni objętych zmianami będą także obniżane o 1 proc. za każdy dzień zwłoki. Zarówno w przypadku składania wniosków, jak i wprowadzania w nich modyfikacji, ostateczny termin zakończenia tegorocznej kampanii powinien nastąpić 9 czerwca, ale ponieważ jest to niedziela, wnioski będzie można składać do 10 czerwca.

Informacje o zmianach w zasadach przyznawania dopłat można znaleźć tutaj.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu