Inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF – nabór wniosków rusza 27 czerwca

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
12-06-2024,11:15 Aktualizacja: 12-06-2024,11:19
A A A

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) informuje, że 27 czerwca ruszy nabór wniosków o dofinansowania na inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF. Pula środków wynosi 230 mln zł.

Wsparcie na ten cel jest finansowane z budżetu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Będą o nie mogli się ubiegać rolnicy – osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Trzeba jednak spełnić następujące warunki:

  • posiadać nieruchomość co najmniej od dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy;
  • prowadzić zarejestrowane tam:
  1. chów lub hodowlę nie mniej niż 50 świń lub
  2. chów lub hodowlę metodami ekologicznymi, nie mniej niż 27 świń lub
  3. hodowlę świń ras rodzimych lub świń ras czystych;
  • w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy mieć ukończone 18 lat (osoby fizyczne);
  • mieć nadany numer identyfikacyjny w ewidencji producentów.

asf, ognisko asf u świń,  ognisko asf u dzików, hodowcy świń, wirus asf, afrykański pomór świń, trzoda chlewna, dziki

ASF w UE. Sytuacja w Polsce jest niemal najgorsza

Ogniska ASF u świń wybuchły do tej pory w 5 państwach Wspólnoty. Polska znajduje się na drugim pod względem ich liczebności miejscu w UE oraz jest liderem, jeśli chodzi o tę chorobę u dzików. Liczba ognisk ASF u świń w Unii...

Pozyskane środki będzie można przeznaczyć m.in. na: wykonanie ogrodzenia, utworzenie zadaszonej niecki dezynfekcyjnej, wyposażenie gospodarstwa rolnego w urządzenia do dezynfekcji, zapewnienie możliwości zdezynfekowania się osób zajmujących się obsługą świń, budowę lub przebudowę magazynu do przechowywania słomy, posadowienie silosu na paszę gotową lub zboże przeznaczone na paszę i zapewnienie utrzymywania świń odrębnie od innych zwierząt” – wylicza w komunikacie ARiMR.

Jak w nim dodano, maksymalna kwota dofinansowania, w całym okresie realizacji PS WPR 2023-2027, wynosi 100 tys. zł. Pomoc udzielana będzie w formie refundacji 80 proc. kosztów kwalifikowanych lub – w przypadku inwestycji związanych z budową ogrodzenia – 80 proc. zryczałtowanych stawek, które wynoszą: 330 zł za metr bieżący ogrodzenia; 2960 zł za jedną bramę; 1000 zł za jedną furtkę.

Do 10 proc. inwestycji mogą stanowić tzw. koszty ogólne.

„Wnioski o przyznanie pomocy będzie można składać wyłącznie drogą elektroniczną za pomocą systemu teleinformatycznego Agencji, poprzez Platformę Usług Elektronicznych ARiMR (PUE). Nabór potrwa od 27 czerwca do 2 sierpnia 2024 r.” – przekazano w komunikacie.

Poleć
Udostępnij