Dostali pieniądze na scalanie gruntów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Izabela Próchnicka PAP, (dk) | redakcja@agropolska.pl
11-03-2022,14:50 Aktualizacja: 11-03-2022,15:08
A A A

Powiat siemiatycki otrzyma 55 mln zł z PROW 2014-2020 na scalenie ok. 5 tys. ha gruntów rolnych. W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku zarząd województwa i władze powiatu podpisały umowę w tej sprawie.

Powiat siemiatycki będzie realizował dwa projekty scaleniowe. Efektem wszystkich prac geodezyjnych mają być lesze warunki do prowadzenia działalności rolniczej na tych terenach, lepszy dojazd do gruntów rolnych, a wszystko ma służyć większej konkurencyjności rejonów.

scalanie gruntów, Małopolska, Łukasz Smółka, gmina Sękowa

Dostali miliony z UE na scalanie gruntów

Powiat gorlicki otrzyma 8,2 mln zł z funduszy UE na scalanie gruntów w wyniku czwartego naboru wniosków przeprowadzonego przez województwo małopolskie. W sumie samorząd regionu przeznaczył dotąd ponad 140 mln zł na takie...

Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego podkreślił, że rolnictwo jest główną gałęzią gospodarki regionu, a scalenia poprawiają warunki do gospodarowania, służą rozwojowi obszarów rolniczych. Efektem prac jest - jak to określił - "porządek geodezyjny", co przekłada się na niższe koszty prowadzenia działalności rolniczej. Tłumaczył, że scalenia poprawiają gospodarowanie gruntami, które są rozdrobione, poprawiają dojazdy do pól, powstają nowe drogi.

Przypomniał, że na początku pracy obecnego zarządu regonu na scalenia z PROW było 29 mln euro. Kwota została zwiększona do 48 mln euro, a samorząd województwa zabiega w ministerstwie rolnictwa o dalsze środki z PROW na scalenia i prace poscaleniowe jeszcze w 2022 r.

Powiat siemiatycki będzie prowadzić prace scaleniowe w dwóch obszarach geodezyjnych - pierwszy (1,4 tys. ha) w gminie Drohiczyn w miejscowościach: Chrołowice, Chutkowice, Wierzchuca Nadbużna, Putkowice Nadolne (gmina Drohiczyn), a drugi (3,4 tys. ha) w gminie Milejczyce we wsiach: Choroszczewo, Lubiejki, Pokaniewo, Pokaniewo Kolonia i Wałki.

Marek Bobel, starosta siemiatycki powiedział, że gospodarowanie na małych polach przy użyciu dużego sprzętu rolniczego jest nieefektywne, a scalenia pomagają to zmienić. Przypomniał, że powiat należy do liderów jeśli chodzi o scalania i realizuje już także cztery inne projekty scaleniowe na kwotę 60 mln zł.

- Razem to jest 115 mln zł. To potężna kwota, która radykalnie zmienia i strukturę agrarną powiatu siemiatyckiego, ale też dzięki temu powstaje wiele dróg dojazdowych nie tylko do pól, ale też dróg gminnych - Bobel. W ramach przyznanego wsparcia w powiecie siemiatyckim uda się zmodernizować ok. 350 km dróg dojazdowych do pól.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu