Dopłaty do zbóż będą zredukowane

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
10-07-2024,17:40 Aktualizacja: 10-07-2024,18:03
A A A

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Stefan Krajewski poinformował oficjalnie, że w dopłatach do zbóż trzeba będzie zastosować współczynnik korygujący. Jak wysoki będzie?

Rolnicy z niecierpliwością oczekują wypłaty dopłat do sprzedanych zbóż w ramach rządowego mechanizmu, który miał złagodzić skutki problemów na rynkach rolnych, spowodowanych m.in. wojną na Ukrainie. Nabór wniosków prowadziła Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Okazało się, że ze względu na zainteresowanie i ograniczoną pulę pieniędzy, trzeba będzie uruchomić współczynnik redukcyjny (korygujący). O takiej możliwości ministerstwo informowało, podając warunki i stawki pomocy (pisaliśmy o tym tutaj).

Do Agencji wpłynęły wnioski opiewające na więcej środków, niż przeznaczone na ten cel 2,1 mld złotych. Dlatego będzie zastosowany współczynnik redukcji, ale niebyt wysoki, 8-procentowy” - powiedział na dzisiejszej (10 lipca) konferencji, cytowany w komunikacie resortu, wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski.

ke, pomoc, rolnicy, dopłaty, zboże

KE zatwierdziła 2,1 mld zł na dopłaty do sprzedanych zbóż dla polskich rolników

Komisja Europejska zatwierdziła w poniedziałek 2,1 mld zł wsparcia rządowego dla rolników z Polski. Dopłaty otrzymają producenci zbóż, którzy ponieśli straty w związku z wojną w Ukrainie. "Kolejna pomoc publiczna dla...

Jak podkreślał, głównym celem zastosowania mechanizmu dopłat miało być spowodowanie redukcji zapasów zbóż. „To się udało i nadwyżki zostały wyeksportowane” – przekonywał Krajewski.

Inny z wiceministrów rolnictwa, Michał Kołodziejczak, poinformował z kolei o powołaniu w MRiRW Zespołu ds. monitorowania rynków rolnych.

„Głównym zadaniem Zespołu jest bieżące alertowanie o zagrożeniach na poszczególnych rynkach rolnych” - wyjaśnił Kołodziejczak.

Zapowiedział, że na bieżąco będą gromadzone istotne dane, w tym te przekazywane przez ośrodki doradztwa rolniczego. „Na początek jest to rynek zbóż, a następnie objęte tym monitoringiem będą kolejne rynki” – zadeklarował.

Kołodziejczak zwrócił też uwagę, że odnotowany został rekordowy poziom eksportu zbóż - na poziomie 12,5 mln ton.

Poleć
Udostępnij