Dopłaty bezpośrednie po nowemu tuż tuż. Co z przepisami i aplikacją?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
20-11-2022,8:00 Aktualizacja: 20-11-2022,9:28
A A A

Akty prawne wdrażające do krajowego prawodawstwa nowe zasady przyznawania od 2023 roku płatności bezpośrednich będą na czas. Aplikacja do składania wniosków też ma być gotowa - wynika z pisma ministerstwa rolnictwa.

To odpowiedź na wystąpienie Wielkopolskiej Izby Rolniczej, która - w związku z przewidywaną od przeszłego roku zmianą zasad przyznawania płatności bezpośrednich (m.im. w oparciu o ekoschematy) - zwróciła się z zapytaniem, czy realizacja założeń nie jest zagrożona poprzez opóźnienia w przygotowaniu rozporządzeń wykonawczych, ewentualnie także przez problemy techniczne związane z przygotowaniem aplikacji do składania wniosków.

płatności bezpośrednie, WPR 2023-2027, MRiRW, wsparcie dla rolnictwa

MRiRW dementuje i zapewnia. Dopłaty bezpośrednie będą rosnąć

Średnia wartość wsparcia bezpośredniego w Polsce w przeliczeniu na hektar będzie wzrastać w kolejnych latach. W 2023 r. stawka płatności podstawowej (JPO) wyniesie ok. 116 euro/ha, a w 2026 może być na poziomie 120 euro/ha. - informuje resort...

"Ministerstwo poinformowało, że rozwiązania zawarte w Planie Strategicznym WPR 2023-2027 zostały wypracowane w ramach konsultacji i negocjacji z Komisją Europejską. Polski Plan Strategiczny został zatwierdzony przez Komisję i obecnie trwają prace nad projektami aktów prawnych wdrażających do legislacji krajowej przyjęte zasady przyznawania płatności bezpośrednich" - czytamy w serwisie WIR.

Resort zapewnił, że przepisy aktów prawnych wejdą w życie 15 marca 2023 roku, czyli w dniu, od którego, zgodnie z projektem ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki rolnej, będzie można składać wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich.

"Prace mające na celu przystosowanie aplikacji eWniosekPlus do przyjmowania wniosków w ramach nowej perspektywy finansowej prowadzone są przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa sukcesywnie. W piśmie złożono zapewnienie, że podejmowane przez ministerstwo, jak i ARiMR, działania mają na celu terminowe wdrożenie zarówno przepisów prawa, jak i dostosowanie do nich aplikacji umożliwiającej składanie wniosków" - przekazał wielkopolski samorząd rolniczy.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich