Do budżetu państwa wpłyną miliardy złotych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-05-2017,15:10 Aktualizacja: 04-05-2017,15:25
A A A

Narodowy Bank Polski wpłaci do budżetu 8,74 mld zł - podał bank centralny w sprawozdaniu finansowym za 2016 rok.

Wynik finansowy NBP za 2016 rok wyniósł 9 mld 200 mln 986,7 tys. zł. Zgodnie z ustawą o NBP, zysk banku centralnego podlega podziałowi na odpis na fundusz rezerwowy NBP (5 proc. zysku), w tym roku 460 mln 049,3 tys. zł oraz wpłatę z zysku NBP do budżetu państwa (95 proc. zysku) - w tym roku 8 mld 740 mln 937,4 tys. zł.

NBP, biznes, firma, gospodarka, kondycja przedsiębiorstw, wskaźniki gospodarcze

NBP: kondycja polskich przedsiębiorstw poprawiła się

Na początku br. sytuacja przedsiębiorstw poprawiła się, a wskaźnik oceny bieżącej sytuacji ekonomicznej kształtował się wyraźnie powyżej swojej długookresowej średniej - wynika z tzw. szybkiego monitoringu NBP, dotyczącego sytuacji przedsiębiorstw....

Już po posiedzeniu RPP na początku kwietnia Adam Glapiński, szef NBP przyznał, że zysk NBP za 2016 rok wyniósł ponad 9 mld zł. - Bardzo dobry, najwyższy chyba w historii wynik - powiedział zaznaczając, że bank centralny nie pracuje na wynik finansowy.

- Nie jesteśmy instytucją, która ma zarabiać, mamy zupełnie inne zadania, ale tak się złożyło, że możemy się takim wynikiem pochwalić i w ten sposób zasilamy budżet państwa (...). Czy tak będzie w przyszłym roku, tego nikt nie jest w stanie powiedzieć, to zależy od kursu (walutowego - PAP) przede wszystkim - wyjaśnił.

Informację o tym, że w 2017 r. NBP może przekazać rekordowo wysoką dywidendę do budżetu, czyli wyższą niż 8,6 mld zł osiągnięte w 2011 r., podał już w grudniu ub. roku "Puls Biznesu".

Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów powiedział wtedy, że zysk z NBP przekazany budżetowi obniży potrzeby pożyczkowe państwa, ale nie wpłynie na poziom deficytu sektora finansów publicznych liczony według metodologii ESA2010.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement