Deflacja bez cen żywności i energii wyniosła w lipcu 0,4 procenta

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-08-2016,12:00 Aktualizacja: 17-08-2016,12:32
A A A

W minionym miesiącu deflacja po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 0,4 proc., wobec deflacji 0,2 proc. miesiąc wcześniej - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski. Wskaźnik CPI w analizowanym okresie wyniósł -0,9 proc. w ujęciu rocznym.

Z opublikowanego przez NBP komunikatu o wskaźnikach inflacji bazowej w lipcu wynika, że w relacji rok do roku inflacja: po wyłączeniu cen administrowanych (podlegających kontroli państwa) wyniosła -0,9 proc. (+0,2 proc. m/m), po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych -0,1 proc. (bez zmian), zaś po wyłączeniu cen żywności i energii -0,4 proc. (+0,2 proc. m/m).  

Wenezuela, ropa naftowa, kryzys, gospodarka, stan wyjątkowy, spadek cen ropy

W tym kraju inflacja dochodzi do 200 proc. Ogłaszają stan nadzwyczajny

W sytuacji gdy inflacja w kraju dochodzi do 200 proc. prezydent Wenezueli zadekretował w piątek na 60 dni "stan nadzwyczajny w gospodarce", który może być przedłużony na dalsze 60 dni. Dekret ogłoszono w Dzienniku Ustaw. Luis...

Bank centralny przypomina w komunikacie, że "w 2016 r. wszystkie publikowane miary inflacji bazowej utrzymują się na bardzo niskim poziomie i w większości oscylują wokół swoich historycznych minimów".

"Jedynie wskaźnik inflacji po wyłączeniu cen administrowanych, po osiągnięciu w lutym 2015 r. najniższego poziomu w historii (-2,1 proc. r/r) w okresie marzec–grudzień 2015 r. systematycznie wzrastał - pozostaje jednak wciąż ujemny i zdecydowanie niższy niż pozostałe miary inflacji bazowej" - zaznacza NBP.

"Do pogłębienia deflacji w największym stopniu przyczynił się spadek dynamiki cen paliw - o 2,1 punkta procentowego, do -11,1 proc. r/r oraz cen towarów nieżywnościowych - o 0,4 pp. do -1,4 proc. r/r (głównie spadek cen artykułów medyczno-farmaceutycznych). Dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych wzrosła w lipcu do 1,0 proc. r/r (wobec 0,9 proc. r/r w czerwcu)" - czytamy w komunikacie.

Poleć
Udostępnij