Coraz więcej pieniędzy w programie wsparcia pszczelarstwa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-09-2021,14:45 Aktualizacja: 30-09-2021,14:50
A A A

190 mln zł trafiło w latach 2015-2021 do sektora pszczelarstwa, głównie na zakup sprzętu do produkcji i walkę z warrozą, chorobą pszczół - poinformował w Sejmie Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa.

- Budżet tegorocznego programu jest dwukrotnie wyższy niż w 2015 r. i wynosi 45 mln zł. W porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy kwota wynosiła 34 mln zł, wzrost wyniósł 32 proc. - mówił polityk, odpowiadając na pytania posłów PiS w sprawie rodzajów wsparcia udzielonego hodowcom pszczół oraz planowanych działań na wspieranie ochrony pszczół i rozwoju pszczelarstwa.

pszczelarstwo, zakup węzy pszczelej, Stanisław Tomczyszyn, Wiesław Górski

Pieniądze z województwa na rodziny pszczele

Samorząd województwa lubuskiego podpisał umowę z Wojewódzkim Związkiem Pszczelarzy w Gorzowie Wielkopolskim. - Po raz pierwszy dofinansowaliśmy zakup węzy pszczelej - podkreśla wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn. Umowa opiewa na kwotę...

W ramach aktualnie realizowanego programu wsparcia pszczelarstwa w Polsce na lata 2020-2022 refundowane są koszty: organizacji szkoleń i konferencji, zakupu nowego sprzętu pszczelarskiego, zakupu środków leczniczych, zakupu matek pszczelich, badań właściwości miodu.

Wiceminister podkreślił, że po raz pierwszy została uruchomiona dodatkowa, krajowa pomoc dla pszczelarzy. W tym roku otrzymali pomoc w wysokości 20 zł do każdej przezimowanej rodziny pszczelej. Jest to pomoc o charakterze de minimis - z ok. 20 mln zł skorzystało ponad 23 tys. pszczelarzy.

- W ramach krajowego planu strategicznego WPR 2023-2027 planowana jest kontynuacja działań w obecnym krajowym programie wsparcia pszczelarstwa oraz utrzymanie poziomu wsparcia dla tego sektora w wysokości 10 mln euro rocznie - zaznaczył Bartosik.

Poinformował, że resort zamierza rozszerzyć rodzaje interwencji dodatkowo o wsparcie naukowo-badawcze. Nowym rozwiązaniem będzie ponadto możliwość wnioskowania przez pszczelarza o wsparcie w ramach modernizacji gospodarstw pasiecznych.

- Planujemy ponadto, by w pierwszej kolejności finansowane były wnioski dla młodych pszczelarzy celem +odmładzania sektora - powiedział na koniec Bartosik.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj