ARiMR gotowa do wypłaty płatności bezpośrednich za 2016 rok

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-09-2016,9:40 Aktualizacja: 28-09-2016,10:12
A A A

Wszystkie zadania dotyczące płatności bezpośrednich dla rolników za 2016 rok przebiegają zgodnie z harmonogramem - poinformował Daniej Obajtek, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zaliczki będą wypłacane od 17 października do 30 listopada.

Według Obajtka system wypłat na 2016 rok nie jest zagrożony, nie ma też żadnych opóźnień w realizacji celu, jakim jest wypłacenie rolnikom ponad 14 mld zł. Podkreślił, że rolnicy, którzy zawarli umowy, mogą już przedstawiać rachunki, wnosić o płatność i korzystać z systemu zaliczek.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, arimr, punkty informacyjne

ARiMR uruchamia specjalne punkty informacyjne dla rolników

Od 1 września w każdym Biurze Powiatowym i Oddziale Regionalnym Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomione zostały punkty informacyjne. Agencja chce w ten sposób ułatwić rolnikom, przedsiębiorcom oraz przetwórcom i...

W ocenie szefa ARiMR "był potworny problem" w 2015 roku, ale środki udało się wypłacić. - Ale również był problem z zamówieniem systemu na kampanię 2016. Zamówiliśmy go z półrocznym opóźnieniem. Ale chcę uspokoić wszystkich rolników, że przez twarde negocjacje udało się nam - podkreślił.

Wskazał, że Agencja dostosowała system informatyczno-księgowy do wypłacania zaliczek i prowadzi kontrole administracyjne. - Ponad 80 proc. złożonych wniosków jest już objęte kontrolą administracyjną. Czyli wyrobimy się na czas. Nie ma żadnej przerwy, ani zagrożenia w tym temacie - zaznaczył szef ARiMR.

Od 17 października rozpocznie się też realizacja płatności obszarowych z Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Obajtek wyjaśnił, że mieszczą się w tym dwa rodzaje wypłat: ONW (dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi) i rolnośrodowiskowe.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, arimr, daniel obajtek, ustawa o arimr

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o ARiMR

ARiMR będzie mógł umorzyć bez zgody ministra finansów wierzytelność do 40 tys. zł, a nie 15 tys. zł jak obecnie - zakłada jedna ze zmian przyjętego na posiedzeniu rządu projektu nowelizacji ustawy o ARiMR. Kwota ta została ustalona w...

Ponadto w ramach nowych naborów od 12 września do 11 października ARiMR przyjmuje wnioski o dopłaty na przekazywanie małych gospodarstw innym rolnikom (do rozdysponowania jest 500 mln zł); od 29 września do 28 października na przetwórstwo i marketing produktów rolnych (120 mln zł); od 30 września do 31 października na działania informacyjno-promocyjne na rynku wewnętrznym (60 mln zł), od 30 września do 28 listopada na grupy i organizacje producentów (1,2 mld zł), 3-5 października w województwach: kujawsko-pomorskim, lubelskim, małopolskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim na gospodarkę wodno-ściekową.

- To zadanie wykonują samorządy, ale agencja przygotowuje cały system informatyczny do obsługi, przygotowuje procedury i wypłaca środki. To jest kwota około 1 mld zł. Agencja uruchamia programy na kwotę 3 mld zł, które zasilą polską gospodarkę - ujawnił Objatek.  

Prezes ARiMR przypomniał też, że od 1 września w oddziałach regionalnych i biurach powiatowych agencji działają specjalne punkty informacyjne, które mają pomóc rolnikom znaleźć wiadomości o wsparciu, jakiego udziela ARiMR.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu