Ardanowski: wyrównanie dopłat dla rolników jest konieczne

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
31-01-2020,11:15 Aktualizacja: 31-01-2020,11:27
A A A

Minister Jan Krzysztof Ardanowski rozmawiał w Brukseli o konieczności wyrównania dopłat bezpośrednich dla polskich rolników w nowej perspektywie finansowej - poinformował w komunikacie w czwartek resort rolnictwa.

Jak podał resort, podczas rozmowy z przewodniczącym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego Norbertem Lins, Ardanowski zwrócił uwagę, że nie ma merytorycznego ani politycznego uzasadnienia dla utrzymywania kopert płatności bezpośrednich dla państw członkowskich opartych na parametrach z okresów historycznych, takich jak plon referencyjny czy obsada bydła.

aktywny rolnik, dopłaty bezpośrednie, krir, jan krzysztof ardanowski, wsparcie dla rolnictwa

Dopłaty tylko dla aktywnego rolnika. KRIR pisze do ministra

Wprowadzenie pojęcia rolnika aktywnego i powiązanie dopłat obszarowych tylko z takimi, faktycznie uprawiającymi ziemię gospodarzami - to postulat od dawna wysuwany przez rolników. Ich samorząd przekazał go ministrowi. Temat powrócił...
Szef polskiego resortu rolnictwa zaznaczył, że propozycje KE ws. dopłat bezpośrednich na lata 2021-2027 w UE są nadal "bardzo zróżnicowane".

Zdaniem ministra, wyrównanie dopłat dla polskich rolników do poziomu średniej w UE jest konieczne już w pierwszych latach nowej perspektywy finansowej 2021-2027.

Ardanowski w rozmowie z szefem komisji rolnictwa PE przekonywał o konieczności zwiększenia budżetu na rolnictwo.

"Bez zwiększenia środków na budżet Wspólnej Polityki Rolnej cele Europejskiego Zielonego Ładu, w tym działania na rzecz środowiska i klimatu nie zostaną zrealizowane" - podkreślił cytowany w komunikacie Ardanowski.

Z kolei Lins przyznał, że trudno będzie pogodzić zwiększone ambicje klimatyczne z mniejszą ilością pieniędzy w budżecie. Jednocześnie podkreślił ważną rolę drugiego filaru WPR w realizowaniu działań na obszarach wiejskich.

dopłaty, wyrównanie dopłat, Janusz Wojciechowski

Ardanowski: nie można utrzymywać różnic w dopłatach

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski oznajmił w piątek w Berlinie, że utrzymywanie różnej wysokości dopłat dla rolników w Europie Zachodniej i Środkowo-Wschodniej jest niemoralne i pozbawione logiki. Zapowiedział twardą walkę o...
Także podczas spotkania z przewodniczącym Komisji Budżetu Parlamentu Europejskiego Johanem Van Overtveldtem, Ardanowski zwracał uwagę na duże oczekiwania rolnictwa co do budżetu po 2020 r. ze względu na przyszłe cele wyżywieniowe, jakie spoczywają na rolnikach i dodatkowe wymagania zdefiniowane dla sektora rolnego w strategii Zielonego Ładu.

Minister Ardanowski spotkał się również z polskimi posłami do Parlamentu Europejskiego i przedstawił im stanowisko Polski w zakresie przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej. Mówił także o argumentach na rzecz wyrównania dopłat bezpośrednich w tej perspektywie finansowej.

W rozmowie z komisarzem Januszem Wojciechowskim Ardanowski zasygnalizował aktualne problemy rolnictwa w Polsce związane z ASF i anomaliami pogodowymi, które zagrażają produkcji rolniczej. Zaapelował o elastyczne podejście KE do ułatwienia rozpoczęcia prac polowych.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement