92 procent rolników dostało pieniądze z dopłat bezpośrednich

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-05-2017,15:05 Aktualizacja: 16-05-2017,15:33
A A A

Dariusz Golec, szef Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformował, że ok. 92 proc. beneficjentów, czyli 1 mln 331 tys. rolników dostało już całą należną kwotę dopłat bezpośrednich za 2016 r. Zapewnił, że do końca czerwca pieniądze dostaną wszyscy gospodarze.

Na konta rolników trafiło ponad 13,6 mld zł. W ubiegłym roku o dopłaty bezpośrednie starało się 1 mln 355 tys. gospodarzy, z czego ponad 98 proc. z nich agencja wypłaciła 70 proc. zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich już pod koniec ub.r. Do 16 maja wypłacono 9,6 mld zł, czyli ponad 2 mld zł więcej niż w kampanii 2015 r. - zaznaczył podczas konferencji prasowej.

dopłaty bezpośrednie, składanie wniosków o dopłaty, e-wniosek, arimr, krir, system informatyczny arimr

Rolnicy mają problemy z e-wnioskami o dopłaty. KRIR interweniuje

Kilkanaście dni (termin wydłużono do końca maja) zostało na złożenie wniosków o dopłaty bezpośrednie. Rolnicy skarżą się tymczasem na problemy z działaniem aplikacji e-wniosek. Gospodarze zgłaszają masowo swoje uwagi Krajowej Radzie Izb...

Terminowo także przebiega wypłata płatności ONW, czyli z tytułu gospodarowania w niekorzystnych warunkach. O takie dopłaty w 2016 r. ubiegało się prawie 752 tys. osób, decyzję o wypłacie środków dostało już 97 proc. rolników, wykorzystano 91,5 proc. puli środków, czyli 1,2 mld zł.  

Najmniej zaawansowana jest wypłata płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych i ekologicznych. Na prawie 94 tys. złożonych wniosków, decyzję w sprawie wypłaty dostało ponad 60 proc. rolników. Do 16 maja wypłacono 535 mln zł, czyli ponad 42 proc. puli.

Golec podkreślił, że system informatyczny w agencji jest niezwykle złożony i można go porównać do działającego w ZUS. Od 2001 na jego budowę wydano ponad 1,5 mld zł. Obsługuje tylu rolników, co łącznie agencje we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Portugalii, Austrii, Holandii, Danii i Belgii.

Wnioski o dopłaty obejmują ponad 14 mln ha, położnych na ponad 10 mln działek ewidencyjnych. System IT przetwarza więc nie tylko dane numeryczne, ale także grafikę.

płatności bezpośrednie, dopłaty bezpośrednie, arimr, wypłata dopłat, system informatyczny arimr, wypłata dopłat

Wnioski o dopłaty bezpośrednie można składać do końca maja

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa podjął decyzję o przedłużeniu do końca maja terminu składania wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich oraz obszarowych - poinformowało resort w komunikacie. "Minister rolnictwa i rozwoju wsi...

Szef ARiMR przypomniał, że w 2015 r. system do obsługi rolników praktycznie nie istniał, brakowało możliwości realizacji wypłat. Dotyczyło to także kampanii 2016 r., gdzie nie było zamówionych "funkcjonalności". Zapewnił, że "nie ma żadnego zagrożenia, jeżeli chodzi o wypłatę płatności końcowych z kampanii 2016".

- Agencja koniecznie musi się uniezależnić od dostawców zewnętrznych, nie będziemy się poddawać naciskom firm i organizacji, które chciałyby zdestabilizować pracę - stwierdził prezes. Podkreślił, że "ARiMR będzie prowadziła uproszczenia w systemach informatycznych i procesach biznesowych, chcemy pozwolić rolnikom na to, by w bardzo prosty sposób poruszali się po systemach i po dokumentacji" .

Golec zapytany o wysłany do resortu rolnictwa list wiceprezesów agencji w sprawie nieprawidłowości w pracy systemu informatycznego, odpowiedział, że nie zna tego pisma.

Stwierdził, że "system informatyczny w agencji jest specyficzny i jest rozbudowywany etapowo". - Dlatego nie można mówić, że będzie on gotowy za kilka miesięcy, ale, że jest gotowy na daną chwilę. Potwierdził, że w tej chwili wszystkie moduły informatyczne działają.

dariusz golec, arimr, system informatyczny arimr, problemy z wypłatą dopłat, sławomit izdebski, rolnicze opzz

Rolnicze OPZZ chce odwołania szefa ARiMR. Jest sporo zarzutów

Sławomir Izdebski, szef Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych zwrócił się ministra Krzysztofa Jurgiela o odwołanie Dariusza Golca, prezesa ARiMR. "W związku z...

Jak zauważył obecny na konferencji wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki, wnioski o dopłaty za ten rok złożyło już 1 mln 115 tys. rolników, czyli 85,5 proc. wszystkich potencjalnych beneficjentów. W ubiegłym roku 16 maja było to 915,6 tys. wniosków.

Wyjaśnił, że minister przedłużył termin przyjmowania tych dokumentów do końca maja, ze względu na prośbę organizacji rolniczych. Polska skorzystała z możliwości, jakie dała w tym zakresie Komisja Europejska. Przesunięcie umożliwi uniknięcie ewentualnych korekt wniosków.

Powiedział, że jest duże prawdopodobieństwo, że w tym roku od 16 października będą wypłacane zaliczki. Decyzja w tej sprawie może zapaść we wrześniu.

Zarudzki przyznał, że był problem z wypłatą dopłat rolno-środowisko-klimatycznych i ekologicznych, ale do końca czerwca rolnicy dostaną pieniądze, natomiast do 20 czerwca dostaną decyzje w tej sprawie. Podkreślił, że na 1,35 mln beneficjentów dopłat bezpośrednich, problem dotyczył zaledwie 35 tys. osób. Zaznaczył, że wcześniej rolnicy otrzymali 70 proc. płatności, więc mogli zabezpieczyć sobie pieniądze na wydatki wiosenne.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

Od 3.04.2023- 30.09.2023 - koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać o przyznanie wsparcia na prowadzenie działalności statutowej

Od 24.05.2023 - hodowcy drobiu, bydła i świń, ubezpieczeni od ryzyka wystąpienia w ich gospodarstwach szkód spowodowanych salmonellą, będą mogli składać wnioski o dofinansowanie

Od 5.06.2023- 5.07.2023 - będzie można zgłaszać wnioski o wsparcie na budowę silosów oraz ich wyposażenie