18,3 mln zł na dopłaty do oprocentowania kredytów dla rolników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
09-02-2019,11:00 Aktualizacja: 09-02-2019,9:46
A A A

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udostępniła dodatkową pulę środków - 18,3 mln zł na dopłaty do oprocentowania kredytów preferencyjnych dla rolników - poinformował w piątek rzecznik ARiMR Paweł Mucha.

W ramach tych środków rolnik może starać się o kredyt przeznaczony na inwestycje w rolnictwie oraz wznowienie produkcji po szkodach wywołanych przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne.

Dodatkowe środki pozwolą uruchomić kredyty inwestycyjne w wysokości 3 mld zł, a dopłaty do ich oprocentowania wyniosą 10 mln zł. W przypadku tak zwanych kredytów "klęskowych" limit akcji kredytowej wynosi 1 mld zł, a dopłaty do ich oprocentowania 8,3 mln zł.

produkcja zwierzęca, prow 2014-2020, kredytowanie rolnictwa, dopłaty bezpośrednie, kredyty dla rolników

Producenci mięsa i mleka najczęściej biorą kredyty

Co piąty rolnik nie wie, czym jest rolnictwo zrównoważone. 90 proc. badanych stosuje jednak praktyki sprzyjające środowisku, ale już zaledwie 11 proc. deklaruje skorzystanie w tym roku z dopłat w ramach działania...

Kredyty preferencyjne mogą być przeznaczone m.in. na realizację inwestycji w gospodarstwach rolnych, działach specjalnych produkcji rolnej, przetwórstwie produktów rolnych, przetwórstwie ryb, skorupiaków i mięczaków oraz rybactwie śródlądowym, w tym na zakup gruntów rolnych, budowli i budynków jak również maszyn i urządzeń służących do produkcji rolnej.

Kredyty dla rolników udzielają: Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. i SGB-Bank S.A., a także w zrzeszonych w nich Bankach Spółdzielczych oraz w bankach: BGŻ BNP Paribas S.A., Krakowskim Banku Spółdzielczym, PEKAO S.A., Santander Bank Polska S.A.

Szczegółowe warunki i zasady udzielania kredytów są dostępne na stronie internetowej ARiMR: www.arimr.gov.pl, w zakładce "Pomoc krajowa".

Poleć
Udostępnij