Zmarł Reinhold Claas

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
13-06-2022,16:30 Aktualizacja: 13-06-2022,16:37
A A A

Reinhold Claas, długoletni członek Zgromadzenia Wspólników i Rady Nadzorczej Grupy Claas, zmarł 7 czerwca 2022 r. w wieku 91 lat.

Reinhold Claas był trzecim dzieckiem założyciela firmy Augusta Claasa i jego żony Pauli Claas. Wraz ze swoim bratem Helmutem Claasem odegrał on decydującą rolę w rozwijaniu firmy po II wojnie światowej. Był ostatnim wspólnikiem z drugiego pokolenia rodziny.

- Wszyscy, którzy znali Reinholda Claasa, cenili go za jego życzliwość i skromność. Stawiał na pierwszym miejscu ludzi i dobro rodzinnego przedsiębiorstwa. Swoimi działaniami w ważnych etapach historii firmy znacząco przyczynił się do naszych obecnych sukcesów - wyjaśnia Thomas Böck, dyrektor generalny Claas.

Reinhold Claas był dyplomowanym inżynierem ekonomii. W 1958 r. ukończył studia na Uniwersytecie Technicznym w Darmstadt. Był jednym z pierwszych absolwentów tego nowego interdyscyplinarnego kierunku studiów, obejmującego inżynierię mechaniczną i zarządzanie przedsiębiorstwem.

shredlage, kukurydza, kiszonka z kukurydzy, ziarniaki, claas, krowy mleczne, wydajność mleczna, zakiszanie, mleko

Shredlage może podnieść wydajność mleczną krów

Krowy karmione kiszonką z kukurydzy zebraną w technologii Shredlage mogą produkować więcej mleka. Dzienny wzrost wydajności w gospodarstwie Fortune w Cieszymowie wyniósł 2 litry od sztuki. - Shredlage jest stosowana w coraz większej liczbie...

Reinhold Claas oficjalnie dołączył do firmy wraz z bratem Helmutem w lipcu 1957 roku. Specjalizował się głównie w rozwijaniu pras i maszyn do zbioru pasz. Był odpowiedzialny m.in. za uruchomienie produkcji pras w nowo wybudowanym zakładzie w Metz we Francji. Do lat 70. rozbudowywał zakład produkcyjny, rozwijając go do obecnych rozmiarów.

Reinhold Claas był również kluczową postacią w procesie przejmowania renomowanego specjalisty w dziedzinie maszyn do zbioru pasz, firmy Josef Bautz GmbH z Bad Saulgau, która w 1969 r. weszła w skład koncernu Claas.

W 1958 r. przejął dwie firmy produkujące łożyska kulkowe, przedsiębiorstwo z Fryburga w Szwajcarii zatrudniające 250 pracowników oraz spółkę z Munderkingen w Szwabii z 550 pracownikami. Obiema firmami zarządzał do lat 90. W latach swojej aktywności zawodowej dokonał także zgłoszeń patentowych na ponad 40 wynalazków.

W swoim rodzinnym mieście Harsewinkel i w całym regionie Reinhold Claas angażował się społecznie w działalność wielu klubów i organizacji, zwłaszcza związanych z piłką nożną i ręczną, co przyniosło mu duże uznanie. Prywatnie jego wielką pasją było myślistwo.

Śmierć Reinholda Claasa pogrążyła w głębokiej żałobie jego rodzinę, wspólników, zarząd i pracowników.

 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu