Z Łap polski cukier pojedzie do krajów bałtyckich

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
18-05-2017,14:20 Aktualizacja: 18-05-2017,14:20
A A A

W Łapach ma powstać nowoczesne centrum dystrybucyjne, które będzie zaopatrywać w polski cukier Litwę, Łotwę i Estonię. Krajowa Spółka Cukrowa w najbliższych latach zamierza zainwestować kilkanaście milionów złotych w remont hal po dawnej cukrowni.

Do końca września ma być gotowy projekt budowlany i wyłoniony wykonawca robót - informuje "Kurier Poranny". - W niewykorzystanych halach ma powstać centrum logistyczno-dystrybucyjne docelowo na kilka tysięcy ton cukru, dające możliwości przechowywania, konfekcjonowania i przygotowania surowca do wysyłki - mówi prof. Henryk Wnorowski, członek rady nadzorczej spółki.  

koncerny cukrownicze, produkcja cukru, cukier, ceny cukru, burak cukrowy, cena skupu buraka cukrowego

Koncerny cukrownicze coraz więcej zarabiają. Surowiec jest drogi

Wysokie ceny cukru na rynkach światowych i w kraju poprawiły sytuację ekonomiczno-finansową przemysłu cukrowniczego. W 2016 r. przychody ze sprzedaży surowca wyniosły 5,5 mld zł wobec 4,8 mld zł w 2015 r. - informuje w raporcie IERiGŻ. Zysk netto...

Planowana inwestycja ma związek ze zbliżającym się zniesieniem limitów sprzedaży cukru w Unii Europejskiej.

Centrum logistyczno-dystrybucyjne w Łapach w polski cukier będzie przede wszystkim zaopatrywać kraje bałtyckie, czyli Litwę, Łotwę i Estonię.

- Cieszą nas plany Krajowej Spółki Cukrowej związane ze zwiększeniem eksportu cukru do tych państw i dotyczące modernizacji obiektów logistycznych w Łapach - mówi kurierowi Urszula Jabłońska, burmistrz miasta.

Przez lata cukrownia w Łapach była bowiem jednym z głównych zakładów pracy i jej likwidacja mocno uderzyła w mieszkańców.

Lokalne władze liczą zatem, że realizacja inwestycji przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy.

źródło: Kurier Poranny

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt