Wytwórnia nawozów granulowanych otwarta

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Gabriela Bogaczyk PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-06-2021,13:10 Aktualizacja: 14-06-2021,13:13
A A A

Do 820 tys. ton nawozów rocznie będzie w stanie produkować wytwórnia nawozów granulowanych na bazie saletry amonowej. Powstała w Zakładach Azotowych "Puławy" i kosztowała 430 mln zł.

Budowa wytwórni nawozów granulowanych została rozpoczęta w 2016 roku. Nowy kompleks nawozowy umożliwia wytwarzanie, pakowanie i wysyłkę nowych produktów na bazie saletry amonowej. Zdolności produkcyjne dwóch linii wynoszą do 820 tys. ton rocznie.

Grupa Azoty, produkcja nawozów, Tomasz Hryniewicz, pandemia koronawirusa

Grupa Azoty ujawnia przychody ze sprzedaży i zysk

Grupa Azoty odnotowała w pierwszym kwartale 2021 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie 3 mld 362 mln zł, a zysk netto wyniósł 86 mln zł - poinformowała grupa w komunikacie. Dodano, że pomimo wyższych średnich cen większości...

Druga linia zostanie uruchomiona w pierwszej połowie 2022 roku. Linia produkcyjna saletry amonowej granulowanej może wytwarzać 1200 ton na dobę, a linia saletrzaku 1400 ton na dobę.

Stosowanie nawozu w formie granulek o większej średnicy pozwala na szerszy zasięg rozrzutu, co z kolei wpływa na poprawę efektywności wysiewu, szczególnie w gospodarstwach o dużej powierzchni.

- Już w tym miesiącu będziemy realizowali potężne dostawy surowca i gotowych nawozów granulacji mechanicznej saletry, która jest odpowiedzią na oczekiwania rynku i gospodarstw wielkopowierzchniowych celem ograniczenia zarówno śladu węglowego, jak i zwiększenia efektywności nawożenia - powiedział Tomasz Hryniewicz, prezes zarządu Grupy Azoty Puławy.

Z kolei Tomasz Hinc, prezes zarządu Grupy Azoty S.A. zaznaczył, że oddana linia granulacji mechanicznej to dowód na to, że cała Grupa Azoty podąża zgodnie z ideą Europejskiego Zielonego Ładu.

tomasz hinc, nowy prezes grupy azoty, tomasz hinc prezesem grupy azoty

Znamy nazwisko nowego prezesa Grupy Azoty

Rada nadzorcza Grupy Azoty podjęła decyzję o powołaniu z dniem 1 grudnia Tomasza Hinca na stanowisko prezesa zarządu Grupy Azoty. Hinc od 5 marca 2018 r. jest wojewodą zachodniopomorskim. W latach 2016-2018 pełnił funkcję...

- Ten nawóz umożliwia lepsze nawożenie i efektywniejsze zbieranie plonów. Można powiedzieć, że po 60. latach Zakłady Azotowe "Puławy" są w czołówce jako innowator w przemyśle. Mam nadzieję, że polski przemysł chemiczny w XXI wieku będzie jeszcze bardziej dynamicznie się rozwijał - powiedział.

Azoty Puławy są od 2012 roku częścią Grupy Azoty. Spółka jest wiodącym dostawcą nawozów azotowych dla polskiego rolnictwa. To także jedyny w Polsce i trzeci w Europie producent melaminy, znajdującej zastosowanie w przemyśle meblarskim i budowlanym.

Grupa Azoty, w skład której wchodzą zakłady z Puław, Polic, Tarnowa i Kędzierzyna, to jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje czołową pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych.

Jest też znaczącym producentem różnych substancji chemicznych - m.in. kaprolaktamu, poliamidu i bieli tytanowej - stosowanych w różnych gałęziach przemysłu.
 

Poleć
Udostępnij