Wipasz startuje z inwestycją wartą ponad 220 mln zł

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
28-02-2018,11:45 Aktualizacja: 28-02-2018,12:14
A A A

27 lutego w Międzyrzecu Podlaskim (woj. lubelskie) wmurowano kamień węgielny pod budowę nowoczesnego zakładu drobiarskiego firmy Wipasz. Pierwsze prace budowlane rozpoczną się w ciągu kilku tygodni.

Nowa inwestycja, która powstaje na terenach przemysłowych Podstrefy Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec, docelowa ma dać zatrudnienie nawet 1200 osób.

Wiele stanowisk pracy będzie musiało być obsadzonych przez specjalistów z doświadczeniem (w Międzyrzecu będą używane najnowocześniejsze maszyny, jakie są obecnie dostępne na rynku).

Wipasz, Międzyrzec Podlaski, praca, zakład drobiarski w Międzyrzecu Podlaskim, inwestycje

Praca dla 1200 osób w nowym zakładzie drobiarskim

27 lutego w Międzyrzecu Podlaskim (woj. lubelskie) oficjalnie ruszy budowa potężnego zakładu firmy Wipasz. Na ceremonię wmurowania kamienia węgielnego zaproszono między innymi premiera Mateusza Morawieckiego. Inwestycja jest warta blisko 200 mln zł...
- Przede wszystkim chcemy zatrzymać młodych, aby nie musieli szukać pracy poza regionem. Zależy nam, aby nie wyjeżdżali stąd. Zakład ma nowoczesne technologie, potrzebujemy specjalistów i inżynierów do obsługi - mówi w rozmowie z Polskim Radiem Lublin prezes Wipaszu Józef Wiśniewski.

Wiadomo, że na powierzchni 4 ha powstanie zakład, który będzie jednym z największych pracodawców nie tylko w Międzyrzecu Podlaskim, ale w całym powiecie bialskim.

Prezes Wiśniewski zwraca  uwagę, że nowa inwestycja ma promować eksport polskiego drobiu.

- Jesteśmy potęgą w produkcji drobiu i musimy to podtrzymywać m.in. budując nowoczesne zakłady. Potencjał ten trzeba zagospodarować zwłaszcza teraz, gdy mamy ASF, a rolnicy nie mogą hodować świń. Umożliwi to rozwój Polski, rodzimych producentów zbóż oraz eksport, dzięki któremu zyskujemy dewizy, tak potrzebne naszemu krajowi - zaznacza.

Zakład, który powstanie (rozruch technologiczny zaplanowano na przełom czerwca i lipca 2019 roku) będzie miał imponujące moce przerobowe.

- Będziemy przerabiać w granicach 450 ton mięsa dziennie - ujawnia w rozmowie z Radiem Lublin Sławomir Kawalec, wiceprezes firmy Wipasz. 50 procent produktów trafi na rynek krajowy, a pozostałe za granicę.

[WIDEO] Relacja z wmurowania kamienia węgielnego pod nowoczesny zakład firmy Wipasz

mięso i podroby z indyków, indyki, drób, handel drobiem, sprzedaż mięsa indyczego

Eksport drobiu rośnie, ale mięsa indyczego leci w dół

Wolumen eksportu mięsa i podrobów drobiowych w 2017 roku zwiększył się o blisko 10 proc., ale w przypadku mięsa indyczego zanotowano 12 proc. spadek - wynika z szacunków analityków Banku BGŻ BNP Paribas. Według danych Eurostat...
Kawalec podkreśla, że "logika podpowiada, że muszą być to dostawcy lokalni, najlepiej w promieniu 100 km".

- Mamy nadzieję, że surowiec uda się pozyskać współpracując z lokalnymi rolnikami. Budowa ruszy jak tylko pozwolą na to warunki pogodowe, a w czerwcu lub lipcu 2019 powinniśmy dokonać pierwszego rozruchu technologicznego - zaznacza.

Koszt budowy zakładu to ponad 220 mln zł, z czego 175 mln zł to linia kredytowa, reszta - wkład własny przedsiębiorstwa.

Wipasz jest jedną z najbardziej znanych marek sektora rolno-spożywczego. Firma to polski producent pasz dla drobiu, trzody i bydła oraz lider w produkcji świeżego mięsa z kurczaka. Produkcja to około 1 mln ton pasz rocznie. Pasze produkowane są w pięciu wytwórniach: Wadąg koło Olsztyna, Morąg, Krosno koło Pasłęka, Międzyrzec Podlaski oraz Koło.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY