Ursus ruszył na podbój Afryki

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Alicja Siuda dla agropolska.pl | redakcja@agropolska.pl
03-11-2015,9:05 Aktualizacja: 03-11-2015,9:28
A A A

Firma Ursus chce przywrócić świetność polskiej marce ciągników, umacniając jej pozycję nie tylko na rodzimym rynku, ale także zagranicznym.

O planach na przyszłość i dotychczasowych dokonaniach firmy, opowiedział 2 listopada podczas konferencji w Warszawie Karol Zarajczyk, prezes Ursusa.

Spółka zakłada unowocześnienie i rozbudowę infrastruktury produkcyjnej, prowadzenie prac badawczo-rozwojowych oraz inwestowanie w ludzi. Ma to w przyszłości zaowocować pojawieniem się nowych modeli ciągników i maszyn rolniczych w portfolio firmy. W 2014 roku firma zainwestowała w zaplecze produkcyjne 16,8 mln zł, a w 2015 roku prawie drugie tyle (29,4 mln zł).

Ursus posiada w ofercie 80 produktów, w tym 19 ciągników. Kluczowym filarem strategii rozwoju spółki ma być zwiększenie sprzedaży na rynku krajowym. Choć jak chwalił się prezes Zarajczyk, w tym roku firma może być zadowolona z osiągniętego wyniku. O 40 proc. wzrosła bowiem liczba rejestracji ciągników Ursusa w Polsce, w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. W sierpniu tego roku model Ursus C-380 znalazł się na trzecim miejscu wśród najchętniej kupowanych przez Polaków ciągników. Traktory produkowane są w zakładzie w Lublinie, a pozostałe maszyny w Dobrym Mieście (woj. warmińsko-mazurskie) i Opalenicy (woj. wielkopolskie).

Ursus kontrakt w Tanzanii

Ursusy trafią do Tanzanii

Informacje, że Ursus podbija Afrykę stają się faktem. 22 października nasz producent ciągników podpisał ze spółką National Service Corporation Sole (SUMA JKT) umowę na dostawę 2400 traktorów, oprzyrządowania i części...

Prezes Zarajczyk zaznaczył jednak, że spółka nie może ograniczać się tylko do rynku krajowego. Musi rozwijać swoją działalność także za granicą. Dlatego w 2013 roku, dzięki rządowemu programowi Poland Go Global, Ursus podpisał kontrakt z etiopską firmą Metec o wartości około 90 mln dolarów, w ramach której zobowiązał się dostarczyć tam 3 tys. ciągników. W sierpniu tego roku spółka zawarła kolejny kontrakt z Ethiopian Sugar Corporation na dostawę ciągników, przyczep i części zamiennych do transportu trzciny cukrowej, o wartości 30,6 mln dolarów.

Natomiast 22 października Ursus podpisał umowę z National Service Corporation Sole (Suma JKT) na dostawę 2,4 tys. ciągników, oprzyrządowania i części zamiennych, a także wyposażenia hali montażowych i centrów serwisowych do Tanzanii. Kontrakt ten opiewa na kwotę 55 mln dolarów. Spółka ma w planach ekspansję na kolejne rynki afrykańskie. Dlatego uczestniczy w kampanii na rzecz mechanizacji rolnictwa Unii Afrykańskiej. Obecnie prowadzi rozmowy z kilkoma krajami, oprócz Etiopii i Tanzanii także z Angolią i Nigerią. Włączając kraje Afryki, produkty Ursusa są obecne w ponad 120 państwach na świecie.


 


 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

17.10.2022 - rusza wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt