Tysiące zabezpieczonych gniazd czeka na bociany dzięki energetykom

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
28-03-2016,12:15 Aktualizacja: 31-03-2016,11:01
A A A

Około 450 nowych bocianich platform zainstalowali w sezonie zimowym pracownicy Energa-Operator na terenie północnej i centralnej Polski.

W ciągu ostatnich 20 lat energetycy zamontowali już blisko 10 tysięcy podestów pod gniazda boćków.

Bocianom może pomagać każdy z nas. Wystarczy zbierać sznurki na polach lub zgłosić bociana w niebezpieczeństwie na infolinii powołanej dzięki współpracy "pro Natury" i Grupy Energa. Przyrodnicy dyżurujący pod telefonem 801 BOCIAN (801 26 24 26) rozwiązali już blisko 2500 spraw.

bociany, Sebastian Menderski, Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków

Bociany przylatują do "swojej" wioski. Idzie wiosna!

Do bocianiej wioski Żywkowo przyleciał pierwszy tej wiosny bocian - poinformował Sebastian Menderski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (PTOP), które w tym miejscu prowadzi stację terenową. Pierwszy tej wiosny bocian przyleciał do...
W Polsce żyje blisko jedna czwarta światowej populacji bociana białego. Mają one w naszym kraju dobre warunki do wychowu młodych, jednak w związku ze zmianami zachodzącymi w rolnictwie, na lokalizację gniazda coraz częściej wybierają słupy energetyczne.

Pracownicy spółki Energa-Operator już od blisko 20 lat montują powyżej linii przesyłających prąd specjalne platformy, które chronią dorosłe bociany oraz ich młode przed porażeniem prądem.

Dzięki podestom ptaki zyskują bezpieczne schronienie, a okoliczni mieszkańcy uzyskują wyższą niezawodność w dostępie do prądu. W ostatnim sezonie zimowym pracownicy Energi zainstalowali około 450 platform, a łącznie ich liczba to już blisko 10 tysięcy.

Zaangażowanie energetyków nie kończy się jednak na zamontowaniu konstrukcji. Platformy co kilka lat wymagają renowacji, a spoczywające na nich gniazda muszą być odchudzane.

Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu, Radosław Fedaczyński, opieka nad bocianami

W Przemyślu na zimę zostało 80 bocianów

Blisko 80 bocianów, które pod koniec lata z różnych powodów nie odleciały do Afryki, spędza zimę w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu na Podkarpaciu. - Jak co roku zimują u nas bociany ze złamanymi...
Z czasem ich waga dochodzi nawet do 1000 kg, a pod niektórymi gniazdami trzeba wymienić podest.

- Warunki, z którymi zmagają się elektromonterzy podczas montażu nowych lub wymiany konstrukcji na słupach, nie należą do łatwych. Zabudowa platformy bocianiej trwa do kilku godzin - wyjaśnia Sławomir Orzechowski, dyrektor Rejonu Dystrybucji, Energa-Operator SA.

- Monterzy muszą najpierw czasowo wyłączyć prąd, aby bezpiecznie zdemontować istniejące gniazdo. Ustawienie podestu odbywa się już w technologii prac pod napięciem - dodaje Orzechowski.

Zgodnie z opiniami przyrodników, montaż nowej platformy jest uzasadniony tylko wtedy, gdy bocianie gniazdo na słupie miało lokatorów przez co najmniej dwa lata z rzędu. Nie wszystkie konstrukcje, które stworzyły ptaki będą przez nie używane.

Część powstała tylko na próbę i nie ma potrzeby odnawiania takiego gniazda oraz zwabiania bocianów na linie energetyczne.

Podlaski Szlak Bociani liczy 412,5 km

Turyści oceniają atrakcyjność Podlaskiego Szlaku Bocianiego

Markowy produkt turystyczny województwa podlaskiego mogą ocenić wszyscy, którzy choć raz go przemierzyli. Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna zbiera właśnie na ten temat ankiety. Podlaski Szlak Bociani liczy 412,5 km. Prowadzi...
Wynoszenie na platformy gniazd bocianich jest możliwe od października do marca, gdy ptaków nie ma w kraju. Po tym okresie zabronione są wszelkie prace w sąsiedztwie gniazd, z uwagi na sezon lęgowy. Dlatego też energetycy spieszą się, aby zdążyć przed powrotem boćków z Afryki.

- Na słupach, po których Energa przesyła prąd, zainstalowano już około 10 tys. platform pod bezpieczne bocianie gniazda. To jednak tylko jedno z działań na rzecz bocianów, których los jest nam szczególnie bliski - zaznacza Jarosław Kozłowski, koordynujący współpracę Grupy Energa z przyrodnikami.

Firma energetyczna zachęca - wspólnie z Fundacją Przyrodniczą "pro Natura" - do zbierania napotkanych na polach i łąkach sznurków ze snopowiązałek. Są one wykorzystywane przez ptaki, podobnie jak gałęzie, do budowy gniazd. Często zdarza się, że pisklę zaplątuje się w nie, co może doprowadzić do śmierci ptaka, który nie jest w stanie opuścić gniazda.

bocian_bialy

Bocianów coraz mniej. Wstępne wyniki ogólnopolskiego liczenia

W Polsce jest o 15-20 proc. bocianów mniej niż 10 lat temu. Najgorzej jest na zachodzie, gdzie ubytki sięgają nawet ok. 40 proc. Wstępne wyniki ogólnopolskiego liczenia bocianów z 2014 r. wskazują, że polska populacja może nie...
W każdym przypadku stwierdzenia zagrożenia dla bocianów, zachęcamy zawsze do zgłaszania tego na infolinię 801 BOCIAN. - Dzięki wsparciu przyrodników żaden bocian nie powinien zostać pozostawiony bez pomocy - zaznacza Jarosław Kozłowski.

Bocian w opałach? Zadzwoń na infolinię

Bezpłatna infolinia 801-26-24-26 powołana została dzięki współpracy Grupy Energa i przyrodników. W ciągu trzech lat jej istnienia, eksperci z "pro Natury" odebrali już około 2500 zgłoszeń. Interwencje dotyczą najczęściej zagrożonych i wymagających remontu gniazd oraz opieki nad ptakami niesprawnymi.

Więcej informacji na temat aktywności związanych z ochroną bocianów białych oraz ciekawostek na ich temat można znaleźć także na www.dbajobociany.pl, http://www.facebook.com/dbajobociany oraz www.bociany.pl.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

4.05.2022-17.06.2022 - ruszył nabór wniosków o dofinansowanie na tworzenie grup i organizacji producentów

29.03.2022– 27.05.2022 - modernizacja gospodarstw rolnych – obszar a, tj. rozwój produkcji prosiąt

29.03.2022– 27.05.2022 - modernizacja gospodarstw rolnych – obszar e, tj. nawadnianie w gospodarstwie

31.06.2022 – 29.05.2022 - premie dla młodych rolników

od 16.05.2022 - 14.07.2022 - rolnicy będą mogli składać wnioski o bezzwrotną premię na restrukturyzację małych gospodarstw

do 31.05.2022 - nabór wniosków o dopłaty do zakupu nawozów zakupionych w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja br.

do 31.05.2022 - indywidualni hodowcy mogą ubiegać się o dofinansowanie do przezimowanych rodzin pszczelich

1–31.07.2022  - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt