Trzecia linia produkcji nawozów przedłuży żywotność Anwilu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Tomasz Więcławski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-05-2019,13:50 Aktualizacja: 22-05-2019,13:57
A A A

- Trzecia linia produkcji nawozów azotowych, której budowę zaczynamy, przedłuży żywotność zakładów Anwil, kluczowych dla naszej grupy - powiedział we Włocławku prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Szef koncernu podkreślił, że inwestycja zostanie zakończona 2022 roku.

Ma kosztować 1,3 mld zł i przynieść ok. 100 nowych miejsc pracy.

anwil włocławek, pkn orlen, produkcja nawozów, daniel obajtek, agnieszka żyro

Anwil zwiększy moce produkcyjne nawozów. Orlen inwestuje we Włocławku

Spółka Anwil z grupy PKN Orlen wybuduje do końca 2021 r. instalację, która pozwoli na zwiększenie zdolności produkcyjnych nawozów o 495 tys. ton rocznie, czyli do 1 mln 461 tys. ton w ciągu roku. Przewidywany koszt inwestycji...

- To jest czas, który musimy wykorzystać. Bardzo ciężko nad tym pracujemy. Rok temu zapowiedzieliśmy wielki plan rozwoju przemysłu petrochemicznego. Tak też robimy. W tym planie jest kilka etapów do realizacji. (...) Zaczęliśmy od bazy badawczo-rozwojowej. Ona powstanie w ciągu dwóch lat. Kolejny etap jest właśnie tu - budowa trzeciej instalacji do produkcji nawozów. Ta inwestycja przedłuży żywotność tej firmy. Trzeba iść w nowoczesne nawozy - mówił Obajtek.

- Jeżeli mamy produkcję w Polsce, to możemy liczyć na stabilizację cen nawozów. Dziś rolnictwo pracuje przy minimalnym zysku, więc wszelkie wahania powodują od razu pewną destabilizację. Ta inwestycja daje duży wkład dla bezpieczeństwa żywnościowego kraju. To także duży wkład w rozwój Włocławka - wskazał.

Szef Orlenu podkreślił, że nie jest to ostatnia inwestycja we włocławskie zakłady. - Dziś w biznesie nie możemy oglądać się za siebie. Musimy wykorzystać rozwój gospodarczy, a nie tylko administrować biznesem. Przez dwie kadencje PO i PSL Orlen zarobił 5,3 mld zł, a przez trzy lata obecnych rządów PiS - 19 mld zł - podkreślił Obajtek.

- Dla nas Anwil jest kluczową firmą w grupie - perełką. Musimy tę firmę rozwijać. Sądzę, że ta inwestycja będzie do 2022 roku wykonana - powiedział na koniec.  
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

od 2.08.2021 - przyjmowanie wniosków o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

01.09.2021 - 30.09.2021 nabór wniosków o pomoc dla Kół Gospodyń Wiejskich zobacz więcej

do 30.09.2021 - ostatni dzień Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021