Terminal cukrowy otwarty. Dotrzemy do nowych rynków zbytu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marcin Szywała PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-10-2019,9:25 Aktualizacja: 11-10-2019,9:30
A A A

- Chcemy pozostać dużym producentem cukru w Europie - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa podczas uroczystego otwarcia terminala cukrowego w Gdańsku.

- Rozwój polskiego rolnictwa jest szansą dla kraju, jest również bardzo efektywnym sposobem rozwoju gospodarki, wykorzystania potencjału, jakie rolnictwo sobą prezentuje. Wydaje się, że dla rozwijającego się rolnictwa (...) - otwarcie się na świat jest niezbędne - powiedział szef resortu.

zbiór buraka cukrowego, KZPBC, plony korzeni, zawartość cukru, Rafał Strachota, jakość korzeni buraka cukrowego

Kampania w pełni. Nie jest słodko

Kampania buraczana trwa już od ponad miesiąca, można więc co nieco powiedzieć nt. tegorocznych zbiorów. Zapytaliśmy o nie Rafała Strachotę z Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, jak i samych rolników.   Z ich...

Polityk podkreślił, że Polska ma dostęp do morza, dzięki czemu może świadczyć również usługi dla innych krajów naszej części Europy.

- Dzisiaj tu, w Porcie Gdańskim jesteśmy świadkami ważnego wydarzenia. Możliwości eksportu cukru z Polski, a jesteśmy dużym producentem i chcemy (...) pozostać dużym producentem w Europie - powiedział. Wskazał jednocześnie, że rynek cukru jest "skomplikowany i trudny".

- Jeżeli Polska chce utrzymać wysoką produkcję buraków w Polsce, bardzo ważną nie tylko ze względu na cukier, ale na strukturę zasiewów, na zrównoważenie rolnictwa, na wysoki poziom kultury rolnej, której buraki zawsze były najważniejszym symbolem, to musimy również szukać możliwości eksportu - sprawnego, nowoczesnego eksportu. Czy to będzie 300 tys. ton, czy w przyszłości więcej - to już będzie w dużej mierze od nas zależało - tłumaczył minister.

Jak dodał, terminal pozwala w sposób najbardziej nowoczesny, zgodnie ze standardami międzynarodowego transportu morskiego, przewozić cukier. Zdaniem szefa resortu terminal będzie także służył rozwojowi Krajowej Spółki Cukrowej.

jan krzysztof ardanowski, minister rolnictwa, buraki cukrowe, kampania cukrownicza, kruszwica

Musimy szukać sposobów uratowania produkcji buraków cukrowych

Musimy szukać sposób uratowania produkcji buraków cukrowych w Europie - powiedział w sobotę w Kruszwicy minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski inaugurując kampanię cukrowniczą. Dodał, że będzie zabiegał o utrzymanie...

"Bez nowoczesnej infrastruktury nie jest możliwy rozwój gospodarczy. Cieszę się, że dzisiaj w Porcie Morskim Gdańsk możemy zainaugurować nową inwestycję, zwiększającą nasz potencjał eksportowy" - napisał w specjalnym liście skierowanym do uczestników uroczystości premier Mateusz Morawiecki.

Oddany do użytku Terminal Cukrowy Krajowej Spółki Cukrowej w Porcie Morskim Gdańsk, który usytuowany jest na nabrzeżu w bezpośrednim sąsiedztwie Martwej Wisły, umożliwia wpływanie i załadunek statków o dużej ładowności. Pozwoli to spółce dotrzeć do nowych rynków zbytu w Azji i Afryce.

Cała inwestycja KSC obejmuje terminal przeładunkowo-wysyłkowy, w którego skład wchodzą: silos o pojemności 50 tys. ton, pakownia cukru, magazyn logistyczny produktu gotowego o pojemności około 8 tys. ton i wysokości użytkowej 12 metrów, pomieszczenia biurowe, infrastruktura Nabrzeża Wiślanego umożliwiająca bezkolizyjną komunikację drogowo-kolejową.

Terminal kosztował ponad 100 mln zł i zajmuje 3 hektary powierzchni. Jednego dnia może zostać wysłanych z niego do 3 tys. ton cukru; rocznie powyżej 300 tys. ton. Inwestycja KSC umożliwia rozładunek cukru w kontenerach kolejowych oraz autosilosach. Zatrudnienie znajdzie tam kilkadziesiąt osób.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

Od 3.04.2023- 30.09.2023 - koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać o przyznanie wsparcia na prowadzenie działalności statutowej

Od 24.05.2023 - hodowcy drobiu, bydła i świń, ubezpieczeni od ryzyka wystąpienia w ich gospodarstwach szkód spowodowanych salmonellą, będą mogli składać wnioski o dofinansowanie

Od 5.06.2023- 5.07.2023 - będzie można zgłaszać wnioski o wsparcie na budowę silosów oraz ich wyposażenie