Strategiczna inwestycja na półmetku

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-04-2021,11:15 Aktualizacja: 27-04-2021,11:18
A A A

Budowa w Anwilu z Grupy Orlen nowej linii do produkcji nawozów jest już zaawansowana w połowie. Spółka przekazała, że to najważniejsza realizowana obecnie inwestycja, która zwiększy zdolności produkcyjne o blisko 50 proc.

Włocławska firma przypomniała, że w ramach budowy trzeciej linii nawozowej powstaje tam nowoczesny kompleks, który będzie składał się z instalacji kwasu azotowego i neutralizacji oraz instalacji granulacji.

anwil, grupa orlen, włocławek, produkcja nawozów

Anwil rozwija innowacyjne projekty

Anwil, należący do Grupy Orlen, rozwija współpracę ze startupami w ramach programów akceleracyjnych. Efektem działań będzie wdrażanie i rozwój innowacyjnych rozwiązań, zgodnie z przyjętą strategią Orlen 2030. Włocławska...

- Konsekwentnie budujemy wartość Grupy Orlen w obszarze petrochemii. Realizujemy kluczową dla Anwilu inwestycję zgodnie z harmonogramem - zaznaczyła Agnieszka Żyro, prezes Anwilu. Jak dodała, nowoczesna, trzecia linia nawozowa ma strategiczne znaczenie, ponieważ zwiększy konkurencyjność firmy wobec producentów zagranicznych.

- Korzyści z niej odniesie nie tylko Anwil i Grupa Orlen, ale przede wszystkim polscy rolnicy. Po zakończeniu projektu, co nastąpi w 2022 r., zapewnimy im dostęp do zwiększonego wolumenu produktów spełniających najwyższe światowe standardy - zapowiedziała.

Anwil zwrócił uwagę, że realizowany tam projekt nawozowy zakłada także stworzenie nowoczesnej infrastruktury pomocniczej, zarówno podziemnej, jak i naziemnej, która będzie służyła do obsługi nowych instalacji.

"Inwestycja wymaga także nakładów w obszarze logistyki - wyprodukowane nawozy muszą być odpowiednio składowane i wyekspediowane, dlatego budowany jest magazyn produktu gotowego oraz elementy służące do ich pakowania, czyli węzeł big-bagowni i paletyzacji" - wyjaśniła spółka.

anwil, grupa orlen, włocławek, produkcja nawozów, Agnieszka Żyro

Anwil w gronie najlepszych pracodawców w kraju

Anwil z Grupy Orlen drugi rok z rzędu uzyskał tytuł Top Employer Polska. Świadczy to o dużym zaangażowaniu spółki w tworzenie przyjaznego środowiska pracy. Przyznanie wyróżnienia zostało poprzedzone badaniem weryfikacyjnym, w...

Powstająca w ramach przedsięwzięcia instalacja jest już wyposażona we wszystkie kluczowe urządzenia służące do produkcji kwasu azotowego - obecnie trwa etap budowy rurociągów; z kolei na instalacji granulacji zamontowano najważniejszy element, czyli bęben granulacyjny.

"Pozostałe elementy są na etapie dostaw i montażu, co oznacza, że wkrótce także instalacja granulacji będzie na wysokim poziomie zaawansowania prac" - zapewniono w komunikacie.

Zakładany całkowity koszt budowy trzeciej linii do produkcji nawozów to ok. 1,3 mld zł, a po zrealizowaniu projektu szacowany zysk operacyjny EBITDA spółki może wzrosnąć o ok. 57 mln euro rocznie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj