Smithfield Foods przejmie Pini Polonia? Zdecyduje UOKiK

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
24-01-2018,12:25 Aktualizacja: 24-01-2018,12:46
A A A

Komisja Europejska przekazała do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów proponowane zasady przejęcia przez amerykańską firmę Smithfield Foods spółki Pini Polonia. UOKiK zdecyduje czy dojdzie do fuzji.

Oba przedsiębiorstwa prowadzą działalność w zakresie uboju trzody chlewnej w Polsce. 27 listopada Smithfield i Pini Polonia zgłosiły Brukseli, że planują transakcję. 15 grudnia UOKiK zwrócił się do KE o przekazanie jej warunków.  

UOKiK, zgoda na koncentrację, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, prawo

Zakłady mięsne zmienią właściciela. Jest zgoda UOKiK

Najnowsze decyzje Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w zakresie koncentracji dotyczą przedsiębiorców zajmujących się m.in. budową statków i okrętów, nieruchomościami oraz produkcją i sprzedażą przetworów...

Urząd nie krył obaw, że na niektórych krajowych rynkach związanych z ubojem trzody chlewnej wystąpią problemy dotyczące konkurencji.

Przekonywał również przedstawicieli komisji, że jest właściwym organem do oceny wpływu proponowanej transakcji ponieważ nie będzie miała wpływu na inne rynki, a ponadto UOKiK ma wiedzę niezbędną do oceny sprawy bowiem przeprowadził kilka postępowań związanych z branżą rolniczą (m.in. z udziałem Smithfield).

Informacje zgromadzone przez Brukselę potwierdziły, że proponowana transakcja miałaby wpływ na konkurencję jedynie na rynku uboju trzody chlewnej w Polsce, na którym Smithfield i Pini Polonia są obecnie dwoma największymi podmiotami.

Decyzja w sprawie ewentualnego przejęcia jeszcze nie zapadła.

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

28.05.2021 - 31.08.2021 pomoc dla pszczelarzy zobacz więcej

21.06 - 19.08.2021 - termin składania wniosków o wsparcie finansowe na "Modernizacja gospodarstw rolnych"