Serwisowanie pola? Z Timac Agro to możliwe

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Alicja Siuda | siuda@apra.pl
11-11-2020,12:45 Aktualizacja: 11-11-2020,14:43
A A A
Już od 3 lat firma Timac Agro  na polach swoich klientów w całej Polsce realizuje „Top Serwisy”. O tym, czym one dokładnie są oraz jakie przynoszą efekty opowiedzieli 6 listopada przedstawiciele firmy, podczas webinarium. 
 
Łukasz Peroń, dyrektor marketingu w firmie Timac Agro Polska przypomniał na wstępie, że pomysłodawcą tego projektu jest Krzysztof Oksentowicz, obecnie dyrektor handlowy w Timac Agro Polska, natomiast patronat merytoryczny nad projektem pełni prof. dr hab. Witold Szczepaniak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. 
 
pszenica Euforia, Fertiactyl SD, Timac Agro, Centrala Nasienna w Warszawie, ziarno pszenicy do siewu

Wyjątkowy produkt od Timac Agro oraz Centrali Nasiennej w Warszawie

Firma Timac Agro - światowy ekspert w dziedzinie produkcji nawozów z biostymulacją nawiązał współpracę z polskim producentem kwalifikowanego materiału siewnego tj. z Centralną Nasienną w Warszawie.    W ramach...
Czym są „Top serwisy”? Ich pełną definicję przedstawił dyrektor Oksentowicz. - To program profesjonalnego doradztwa oferowanego gospodarstwom, polegający na specjalistycznych serwisach  przeprowadzanych w newralgicznych momentach wegetacji. Celem projektu jest pomoc producentom w prowadzeniu upraw. Nasi doradcy są obecni na polu w tych momentach, w których trzeba podjąć najważniejsze decyzje – wyjaśniał. 
 
- Na podstawie wykonanego badania gleby i przeprowadzanych lustracji plantacji przygotowują dla każdego klienta indywidualne zalecenia. Służą swoją wiedzą nie tylko z zakresu nawożenia, ale także z zakresu całego prowadzenia uprawy - doboru odmiany, właściwej ochrony przed chwastami, szkodnikami i chorobami - dodał Oksentowicz. Jest to więc poszerzona wersja programu doradczego. 
 
Idea „top serwisów” narodziła się w 2017 r. - Podwaliny pod projekt zostały stworzone przez doradców techniczno–handlowych. Rozpoczęliśmy od rzepaku ozimego i pszenicy ozimej - mówił Oksentowicz. Serwis obejmuje jednak nie tylko uprawy rolnicze, ale także ogrodnicze. - Mamy wytyczne dla jabłoni, truskawek, porzeczek i borówki. Będziemy je stopniowo wdrażać w kolejnych latach – wskazywał Peroń. 
 
Timac Agro Polska, spotkanie polowe w Śremie, 15 lat firmy Timac Agro w Polsce, PinkStart BorON, serwisy Timac Agro

Nowości i jubileusz firmy Timac Agro Polska na spotkaniu polowym w Śremie

2 lipca firma Timac Agro zorganizowała pierwsze i jedyne w tym roku spotkanie polowe w plenerze. Odbyło się w Zakładzie Doświadczalnym Oceny Odmian w Śremie (woj. wielkopolskie). Jego gościem specjalnym był dr hab. Witold Szczepaniak z Uniwersytetu...
- Clue tego systemu jest to, że obserwacje prowadzone są według jednej, określonej metodyki, wytycznych - zaznaczył dyrektor marketingu. W ich opracowaniu brał udział prof. Szczepaniak. - To bardzo ważne byśmy umieli patrzeć na plantacje w podobny sposób, by później mając do dyspozycji wyniki obserwacji i badań z bardzo wielu pól w kraju, żebyśmy umieli znaleźć związki przyczynowo-skutkowe mające finalnie wpływ na plon - wskazywał profesor. - Istotne jest również to, że rolnik otrzymuje doraźne zalecenia tego co jeszcze może zrobić na polu, ale także rozwiązania długofalowe - zachwalał. 
 
Do systemu można dołączyć za pośrednictwem doradców techniczno-handlowych, których w Timac Agro jest aż 100. - To oni decydują, u kogo zrealizują serwisy. Priorytetowo traktowani są klienci, z którymi bliżej współpracujemy, myślę, że to naturalne. Najmniejsze pole, które serwisowaliśmy miało powierzchnię pięciu hektarów - mówił Oksentowicz. 
 
Serwis w rzepaku 
 
W rzepaku ozimym, pierwszy serwis otwierający sezon 2020/2021, przedstawiciele firmy Timac Agro wykonali 20-23 października. 
 
- Przeprowadziliśmy łącznie 1 212 serwisów w rzepaku ozimym na konkretnych polach rolników. 
Zasadą było zwymiarowanie jednego pola u jednego klienta oraz pobranie 3 roślin z 3 miejsc (łącznie 9), aby maksymalnie precyzyjnie zobrazować całkowity stan plantacji - wyjaśniał metodykę dyrektor Oksentowicz. - Zarejestrowaliśmy ponad 30 parametrów dla każdego pola, które mają kluczowe znaczenie w przygotowaniu rzepaku do zimy i potem wiosną w tworzeniu finalnego plonu. Dane umieściliśmy w specjalnie do tego celu stworzonej wewnętrznej aplikacji - kontynuował. 
 
Timafeed Boost, Timac Agro, CMI Roullier, Timafeed, krowy mleczne, bydło mleczne, bydło mięsne, żwacz, korektor białkowy

Timafeed Boost dla bydła od Timac Agro

Timac Agro wraz z CMI Roullier przygotował nową gamę produktów dla przeżuwaczy Timafeed. Jej celem jest zastąpienie w diecie krów części korektorów białkowych oraz poprawa wydajności wykorzystania całej dawki pokarmowej....
- Zbudowaliśmy kilkutysięczną bazę zdjęciową i dokonaliśmy pierwszych zaleceń tuż po serwisie, przekazując kluczowe wnioski z obserwacji bezpośrednio rolnikowi na polu lub poprzez rozmowę telefoniczną - dodał dyrektor Oksentowicz. - Teraz zebrane dane zostaną poddane szczegółowej analizie, po czym we współpracy z profesorem Szczepaniakiem przygotujemy zalecenia mikro- i makroregionalne. 
 
Serwisy tych samych pól zostaną przeprowadzone wiosną przyszłego roku. W sumie, w rzepaku firma zamierza przeprowadzić ich 3-4 w sezonie. 
 
Wapń, azot, presja szkodników
 
Co można powiedzieć na podstawie dotychczasowych obserwacji? Dariusz Mieszała, product manager w firmie Timac Agro zwrócił uwagę na trzy najważniejsze tematy. Pierwszy z nich, to wapń. 
 
Doradcy Timac Agro zaobserwowali, że na bardzo niskim poziomie znajduje się dawkowanie wapnia odżywczego, którego rzepak - i nie tylko - tak bardzo potrzebuje. Stąd firma będzie w przyszłości kładła na to nacisk przygotowując ofertę dla klientów. Jest też sporo do zrobienia jeśli chodzi o pH gleby, ponieważ ponad 70% badań wykazało, że mieści się w zakresie od 5,6 do 6,5. 
 
Drugi temat to stopień odżywienia plantacji azotem. - Pierwsze wyniki jakie mamy są pozytywne, ponieważ ponad 72% badanych prób wykazało, że plantacje są dobrze odżywione azotem. Blisko 18 proc. było niedożywionych. Dla nich trzeba opracować odpowiednią strategię dokarmiania uwzględniając przepisy prawa - komentowała Mieszała. Więcej na ten temat  tutaj
 
Grupa Roullier, 60-lecie grupy Roullier, Timac Agro Polska, biostymulatory, nawozy Timac Agro Polska

Grupa Roullier oraz Timac Agro świętują okrągły jubileusz

W tym roku francuska grupa Roullier, do której należy firma Timac Agro Polska obchodzi 60-lecie działalności.    Grupa Roullier została założona w 1959 r., ale przełomowy dla niej okazał się rok 1972, kiedy to rozpoczęto budowę...
Trzeci temat, to presja szkodników. - Zauważyliśmy bardzo dużą presję śmietki żerującej na korzeniach rzepaku. Nasuwają się dwie refleksje. Jak poradzić sobie ze szkodnikami, kiedy możliwości stosowania najskuteczniejszych insektycydów są ograniczane, a także jak przygotować się do regeneracji tych plantacji wiosną - wskazywał Mieszała. 
 
Firma chce wyjść naprzeciw tym problemom, dlatego na okres wiosenny przygotowuje rozwiązania, których celem będzie wsparcie regeneracji roślin, a także ich naturalnej odporności. W swoim portfolio posiada już wiele produktów o działaniu biostymulującym, które będą  pełnić taką funkcję, jak chociażby Fertiactyl Starter.
 
Na tym jednak nie poprzestanie. - Zamierzamy wprowadzić gamę produktów, które będą działały na trzy sposoby. Z jednej strony antystresowo, z drugiej będą poprawiały jakość plonów, a po trzecie pozwolą na wykorzystanie potencjału plonotwórczego rośliny. Jesteśmy w stanie działać precyzyjnie, uruchamiać określone fitohormony - wyjaśniał Łukasz Peroń. 
 
Firma prowadzi też intensywne badania nad rozwojem produktów, które będą wspomagać działanie substancji czynnych różnych preparatów przeznaczonych do ochrony roślin. 
 

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

 

od 16.05.2022 - 14.07.2022 - rolnicy będą mogli składać wnioski o bezzwrotną premię na restrukturyzację małych gospodarstw

1–31.07.2022  - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt