Sąsiedzi Cukrowni Strzelin odetchną świeższym powietrzem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (ala) | redakcja@agropolska.pl
07-05-2019,13:30 Aktualizacja: 07-05-2019,15:03
A A A
Koncern Südzucker Polska rozpoczął rozbudowę oczyszczalni ścieków w Cukrowni Strzelin (woj. dolnośląskie). Nowoczesna infrastruktura ma znacząco zwiększyć tempo oczyszczania ścieków i zmniejszyć uciążliwości zapachowe dla okolicznych mieszkańców. 
 
Na terenie Cukrowni Strzelin rozpoczęto budowę nowego, w pełni proekologicznego bloku beztlenowego przy istniejącej oczyszczalni ścieków. 
 
Wykonawcą inwestycji wartej ponad 12 mln złotych jest doświadczona firma - BHU Umwelttechnik. Uruchomienie nowej oczyszczalni zaplanowano na ostatni kwartał 2019 roku. 
 
- Głównym celem tej wyjątkowo ważnej dla nas inwestycji jest redukcja zapachu, który przeszkadza lokalnej społeczności - mówi Wojciech Wąs, dyrektor naczelny Cukrowni Strzelin. - Zdajemy sobie sprawę z dyskomfortu, jaki może on powodować. Staramy się jednak robić wszystko co w naszej mocy, aby zminimalizować tę niedogodność - podkreśla. 
 
buraki, pryzma

Odmiany buraka rekomendowane w Suedzucker Polska w 2019 roku

Na liście odmian buraka cukrowego rekomendowanych w 2019 roku dla plantatorów spółki Suedzucker Polska znalazło się 20 odmian z 8 firm hodowlano-nasiennych. Wśród polecanych są 2 odmiany tolerancyjne na mątwika burakowego:...
- W ostatnich latach zmodernizowaliśmy między innymi obieg wód spławiakowych, wybudowaliśmy nowy osadnik radialny, zasadziliśmy też nowe pasy zieleni - wymienia dyrektor Wąs. 
 
- Ogromna inwestycja w nowoczesną i w pełni przyjazną dla środowiska oczyszczalnię jest milowym krokiem w rozwoju cukrowni oraz w realizacji naszej strategii społecznej odpowiedzialności. Mamy nadzieję, że po zakończeniu prac funkcjonujący od blisko 150 lat zakład produkcyjny będzie jeszcze lepszym sąsiadem lokalnej społeczności - dodaje Wojciech Wąs.  
 
Beztlenowa oczyszczalnia ścieków będzie przetwarzać materiał organiczny, powstający w procesie mycia buraka cukrowego, w wysokokaloryczny biogaz. Zostanie on przetworzony w cukrowni na energię, niezbędną do prowadzenia codziennych procesów technologicznych i ogrzewania. 
 
- Szacujemy, że w ciągu doby będziemy mogli przerobić około 3000 metrów sześciennych ścieków. Oczyszczalnia będzie w stanie wchłonąć 25 ton ładunku węglowego na dobę. Parametry te znacznie przekraczają aktualne potrzeby naszego zakładu, jest to bowiem projekt przyszłościowy, gotowy na rozbudowę i rozwój naszej cukrowni - podsumowuje dyrektor Wąs.
 
 

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

15.02.2023- 31.03.2023 - nabór wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej