Resort sprawiedliwości zgadza się na sprzedaż Monsanto Bayerowi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-04-2018,9:45 Aktualizacja: 10-04-2018,9:58
A A A

Ministerstwo sprawiedliwości USA udzieliło zgody na zakup amerykańskiego koncernu biotechnologicznego Monsanto przez niemieckiego giganta farmaceutyczno-agrochemicznego Bayer. Powstanie największa na świecie firma zajmująca się pestycydami i nasionami.

Obie firmy obiecały wcześniej wyzbyć się części aktywów, aby nie stwarzać monopolu. Ułatwiło to w ostatnich dniach wydanie przez ministerstwo zgody na fuzję i przełamało impas - podał "Wall Street Journal".

Bayer Crop Science, bayer, monsanto, Liam Condon, uprawy gmo, glifosat

Bayer przejmuje Monsanto. Nie będzie nowych upraw GMO w Europie

Finalizacja przejęcia przez Bayer koncernu Monsanto jest przewidziana na początek 2018 r. Bayer nie będzie wprowadzał do Europy nowych upraw GMO - poinformował na konferencji w Monheim Liam Condon, prezes Bayer Crop Science. Bayer ma wyłożyć na tą...

Po wiadomości o zgodzie USA akcje Monsanto wzrosły na giełdzie o 6,8 proc.

Niedawno w Waszyngtonie doszło do spotkania Wernera Baumanna, dyrektora wykonawczego Bayera i Hugh Granta, prezesa Monsanto z przedstawicielami amerykańskiego ministerstwa.

21 marca zielone światło dla gigantycznego przejęcia Monsanto przez Bayera dała Komisja Europejska. Antymonopolowe władze USA nadal jednak miały zastrzeżenia i po warunkowej zgodzie KE departament sprawiedliwości USA wydał oświadczenie stwierdzające, że transakcja może mieć niezamierzone skutki dla amerykańskich rolników i konsumentów.

Powołał się przy tym na przykład rynku nasion zmodyfikowanych genetycznie, które są powszechnie stosowane w USA, ale w Europie w większości objęte są zakazem.

Nie jest jasne, kiedy zgoda amerykańskiego ministerstwa zostanie sfinalizowana. Bayer podał w oświadczeniu, że spodziewa się sfinalizowania transakcji w drugim kwartale.

Syngenta, konferencja prasowa, zboża, kukurydza, warzywa, środki ochrony roślin, ChemChina

Przejęcie Syngenty przez ChemChina to szansa na rozwój

Szwajcarska firma Syngenta, która jest jednym z liderów światowego rynku środków ochrony roślin i nasion zapewnia o korzyściach płynących z przejęcia koncernu przez chińską spółkę ChemChina. Na początku lutego oficjalnie...

Rzeczniczka Monsanto wskazała na zeszłotygodniowe oświadczenie koncernu o jego zarobkach, w którym amerykański koncern podał, że "nadal jest przekonany o zbiorowej zdolności firm do uzyskania wymaganych zgód w drugim kwartale kalendarzowym 2018 r. oraz w czasie przewidzianym w umowie".

Przedstawiciele ministerstwa sprawiedliwości, a także firmy BASF, która w ramach porozumienia ma nabyć część aktywów Bayera w zakresie nasion, odmówili komentarza.

Zakup Monsanto przez Bayera to trzecia z megafuzji na rynku chemikaliów i nasion siewnych. W zeszłym roku doszło do fuzji działów rolniczych firm Dow Chemical i DuPont, które ostatecznie zostanie wejdą w skład nowej firmy o nazwie Corteva Agriscience.

W zeszłym roku doszło też do sfinalizowanie sprzedaży za 43 mld dolarów szwajcarskiego producenta nasion i pestycydów Syngenta chińskiemu koncernowi China National Chemical Corp.
 
Bayer i Monsanto muszą jeszcze uzyskać dodatkowe zgody właściwych instytucji w Kanadzie i Meksyku.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

Od 15.03.2023-15.05.2023 - nabór wniosków "Płatności bezpośrednie i powierzchniowe"

Od 3.04.2023- 30.09.2023 - koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać o przyznanie wsparcia na prowadzenie działalności statutowej

Do 18.04.2023 - można ubiegać się o wsparcie w ramach trzech interwencji finansowanych ze środków unijnych

Do 31.05.2023 - są przyjmowane dokumenty od zainteresowanych pomocą z budżetu krajowego do przezimowanych rodzin pszczelich

Od 24.05.2023 - hodowcy drobiu, bydła i świń, ubezpieczeni od ryzyka wystąpienia w ich gospodarstwach szkód spowodowanych salmonellą, będą mogli składać wnioski o dofinansowanie

Od 5.06.2023- 5.07.2023 - będzie można zgłaszać wnioski o wsparcie na budowę silosów oraz ich wyposażenie