Rekord w historii polskiego mleczarstwa, czyli udany rok Mlekpolu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
28-12-2017,11:45 Aktualizacja: 28-12-2017,11:53
A A A

Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol zamyka 2017 rok rekordowym skupem mleka. W ciągu ostatnich 12 miesięcy, wyłącznie od własnych dostawców, udało się pozyskać aż 1 mld 770 mln litrów mleka.

- Mijający rok zakończymy również najwyższą w historii wartością eksportu. Wolumen sprzedaży naszych wyrobów poza granice Polski wzrósł o ponad 30 proc. w porównaniu do roku ubiegłego - mówi Edmund Borawski, prezes Mlekpolu.

- Nieustannie udoskonalamy nasze wyroby. Mlekpolowski Instytut Innowacji i Przemysłu Mleczarskiego permanentnie monitoruje trendy na rynku spożywczym i pracuje nad dostosowaniem ich do oczekiwań i potrzeb konsumentów - dodaje.

Mlekpol, Mrągowo, inwestycje, fabryka proszków mlecznych

Nowoczesna inwestycja Mlekpolu już na półmetku

Rok po wmurowaniu kamienia węgielnego, najnowocześniejsza w Polsce fabryka proszków mlecznych wchodzi w finalne etapy realizacji. - Zachowujemy dynamikę prac. Zgodnie z harmonogramem, w październiku rozpoczęliśmy montaż urządzeń...

W tym roku przed producentami mleka stanęło kolejne wyzwanie - przejście na pasze bez GMO. - Spełniamy wymagania rynku. Konsument jest dla nas najważniejszy, bez niego nasza praca nie miałaby racji bytu. Standardem stała się żywność bez GMO. Dlatego też producenci dostarczający mleko do Mlekpolu wyeliminowali całkowicie w procesie produkcji pasze zawierające materiał modyfikowany genetycznie - zaznacza Edmund Borawski.

Prezes Mlekpolu zwraca uwagę, że w 2017 roku odnotowano znaczący wzrost cen mleka w skupie, co wpłynęło na poprawę finansów gospodarstw rolnych. - Taka sytuacja pozwala nam komfortowo realizować nasze inwestycje oraz myśleć o dalszym rozwoju. Kluczową inwestycją Mlekpolu wciąż jest budowa najnowocześniejszej w Polsce i Europie proszkowni mleka, w Mrągowie. Zakład będzie przerabiał 3 mln litrów mleka i serwatki na dobę. Zatrudnienie w nowej proszkowni znajdzie ponad 100 osób - podkreśla prezes Borawski.

mleko, cena mleka, bydło mleczne, producenci mleka

Mleko najdroższe od lat. W nowym roku może się to jednak zmienić

Mleko w ostatnich miesiącach wyłącznie drożeje. Producenci tego surowca otrzymują za nie średnio ponad 1,5 złotego za litr. W efekcie, jak informuje TVP 1, cena w całym kończącym się 2017 roku może się zamknąć na rekordowym poziomie 1,4 zł/l....
Jaki będzie 2018 rok? - Podstawą naszej strategii jest ciągły rozwój. Najważniejszym wydarzeniem 2018 r. będzie dokończenie budowy proszkowni w Mrągowie. Cały czas prowadzimy także modernizację i unowocześnienia  naszych zakładów. Z pewnością będziemy rozwijać portfolio naszych produktów - deklaruje Edmund Borawski.

***

Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol to największy producent mleka i produktów mlecznych w Polsce oraz jeden z dwudziestu największych przetwórców mleka w Europie.

Produkty Mlekpolu powstają w dwunastu zakładach produkcyjnych w: Grajewie, Zambrowie, Mrągowie, Kolnie, Sejnach, Bydgoszczy, Sokółce, Dąbrowie Białostockiej, Radomiu, Zwoleniu, Gorzowie Wielkopolskim i Suwałkach.

Mlekpol w swojej ofercie posiada: mleko pasteryzowane i UHT, śmietany i śmietanki, napoje fermentowane, masło, twarogi, serki wiejskie i śmietankowe oraz sery żółte. Flagowymi markami są: Łaciate, Maślanka Mrągowska, Milko, Mazurski Smak, Rolmlecz oraz Białe.

Ponad 30 proc. wyrobów Mlekpolu jest eksportowanych do krajów Ameryki Południowej, Azji, Europy i krajów Dalekiego Wschodu.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
KONGRES EKMA 2021