Pszczele rodziny zamieszkały na terenie zakładu petrochemicznego

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Budkiewicz PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
17-08-2018,9:15 Aktualizacja: 17-08-2018,9:06
A A A

Pszczoły osiedlone w trzech ulach na terenie zakładu petrochemicznego Spolana Neratovice z czeskiej grupy Unipetrolu, w którym większość udziałów ma PKN Orlen, produkują wysokiej jakości miód, co potwierdziły badania. Spółka planuje zwiększenie liczby uli.

Projekt osiedlenia pszczelich rodzin w zakładzie Spolany realizowany jest we współpracy z miejscowym związkiem pszczelarzy - poinformował Unipetrol. Uzyskiwany miód ma być produktem promującym spółkę.

pszczoły, Warszawa, miód, owady, pszczoły w Warszawie, pszczoły na dachu hotelu

Pszczoły w miastach radzą sobie lepiej niż na wsi

W Warszawie pszczoły zbierają kilkakrotnie więcej miodu niż hodowane w pasiekach na wsiach i w lasach. - W sprzyjających latach było to nawet 100 kg z ula - powiedział PAP opiekun trzech warszawskich pasiek Marek Barzyk. Barzyk pochodzi z rodziny...
Wiceprezes Spolany Miroslav Falta zwrócił uwagę, że wiele pokutujących jeszcze mitów, na temat środowiska w otoczeniu tego zakładu, ma początek w latach 50. i 60. XX wieku, kiedy niewiele uwagi poświęcono współistnieniu produkcji przemysłowej i rolniczej w ówczesnej Czechosłowacji.

"Obecnie jednak sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Spolana spełnia wszystkie limity emisji, a wpływ jej produkcji na środowisko jest minimalny" -  podkreślił Falta, cytowany w komunikacie Unipetrolu. Zaznaczył przy tym, iż Spolana "inwestuje rocznie dziesiątki milionów czeskich koron w modernizację zakładu i ochronę środowiska".

Falta przyznał, iż w przyszłym roku Spolana chce zwiększyć liczbę uli na terenie swego zakładu, ale nie planuje produkcji na większą skalę. Dodał, iż wytworzony w tamtejszej pasiece miód będzie dobrym prezentem dla gości spółki, w tym np. partnerów biznesowych.

pszczoły, pszczelarstwo, pszczele rodziny, pasieki, warmia i mazury, Warmiński Związek Pszczelarzy

W pasiekach coraz więcej pszczelich rodzin. Rośnie produkcja miodu

W ostatnich latach na Warmii i Mazurach znacznie wzrosła liczba rodzin pszczelich, powstaje też coraz więcej dużych pasiek. Aktualny stan gospodarki pasiecznej w tym województwie przedstawiono podczas konferencji w Olsztynie. Spotkanie...
Jak podkreślił Unipetrol, jakość miodu, który uzyskano w Spolana Neratovice od osiedlonych tam w trzech ulach wiosną tego roku pszczelich rodzin, została potwierdzona przez akredytowane laboratorium Instytutu Badawczego Pszczelarstwa.

- Miód ze Spolana Neratovice spełnia nie tylko wszystkie wymagania jakościowe, ale także wysoko oceniony został jego smak” - wyjaśnił inż. Dalibor Titera z Instytutu Badawczego Pszczelarstwa. Wyraził nadzieję, że projekt osiedlania pszczół będzie naśladowany w innych zakładach przemysłowych.

Spolana z siedzibą w Neratovicach jest jednym z największych podmiotów petrochemicznych w Czechach, jedynym w tym kraju producentem PCW i kaprolaktamu. Wytwarza również wodorotlenek sodu, siarczan amonu i kwas siarkowy.

Spółka działa od 1992 r., a w 2016 r. 100 proc. udziałów w niej za 1 mln euro przejął od Anwilu czeski Unipetrol, także wchodzącego w skład grupy PKN Orlen. Spolana jest głównym odbiorcą etylenu, amoniaku i siarki z Unipetrolu.

miód, Toruń, UMWKP, miodobranie, pszczoły

Pasieka na dachu urzędu dostarcza ogromne ilości miodu

Za nami kolejne miodobranie w pasiecie na dachu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Gmach w centrum Torunia jest domem dla pięciu pszczelich rodzin od 2016 roku. - Wspólnie z Regionalnym Związkiem Pszczelarzy w...
W 2005 r. PKN Orlen nabył 62,99 proc. akcji Unipetrolu. Obecnie, po wcześniejszym wykupie, ogłoszonym w grudniu 2017 r., płocki koncern ma 94,03 proc. akcji czeskiej spółki. Łączna wartość tej transakcji wyniosła ok. 3,5 mld zł.

W czerwcu Czeski Bank Narodowy wyraził zgodę na przeprowadzenie przez PKN Orlen wykupu wszystkich pozostałych akcji Unipetrolu należących do akcjonariuszy mniejszościowych, czyli o ok. 5,97 proc. akcji czeskiej spółki.

W skład grupy Unipetrolu, oprócz Spolany, wchodzą m.in. rafinerie w Litvinowie i Kralupach - jedyne w Czechach, których łączna zdolność przerobu ropy naftowej wynosi ok. 8,7 mln ton rocznie, a także największa w tym kraju sieć stacji paliw Benzina - 400 placówek.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
WAŻNE TERMINY

15.03 - 17.05.2021 wnioski obszarowe w kampanii 2021 r. - zobacz więcej

29.03 - 16.05.2021 nabór wniosków - tworzenie lub rozwój krótkich łańcuchów dostaw lub rynków lokalnych -- zobacz więcej

31.03.2021- 29.05.2021 nabór wniosków - premie dla młodych rolników i restrukturyzacja małych gospodarstw - zobacz więcej

17.05 - 27.06.2021 dofinansowanie z PROW 2014-2020 do prywatnych lasów