Produkcja nawozów trwa bez przeszkód. Grupa Azoty stawia na zielone produkty

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Bytniewska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-12-2022,12:30 Aktualizacja: 28-12-2022,12:40
A A A

Obserwujemy duże zapotrzebowanie na zielone produkty wśród klientów, będziemy rozszerzać portfolio w tym kierunku - przekazał Tomasz Hinc, prezes Grupy Azotów. Spółka już wprowadza na rynek zielone produkty w głównych segmentach działalności.

Szef GA udzielił PAP komentarza dotyczącego perspektyw na 2023 r. - Mamy zaplecze badawczo-rozwojowe, dzięki któremu już teraz wprowadzamy na rynek zielone produkty w każdym z głównych segmentów biznesowych: w Agro, w Tworzywach i w Chemii - stwierdził.

Grupa Azoty, ceny nawozów, kupno nawozów, tarca antyinflacyjna

Grupa Azoty ostrzega przed zatorami podczas wiosennej sprzedaży nawozów

"Odkładanie zakupów na chwilę przed rozpoczęciem sezonu wiosennego, kiedy obserwowana jest kumulacja zamówień może skończyć się zatorami logistycznymi" - ostrzega Grupa Azoty. PAP zapytała największego w Polsce producenta...

Hinc przypomniał, że spółka zarówno w 2023 r., jak i w kolejnych latach będzie realizować projekt "Zielone Azoty" dotyczący transformacji klimatyczno-energetycznej spółek grupy kapitałowej. Założenia transformacji obejmują: dostarczanie zielonej energii dla przemysłu, dekarbonizację, ograniczanie emisyjności oraz nowe zielone produkty.

Prezes Grupy Azoty zwrócił uwagę, że sytuacja na europejskim rynku gazu potwierdziła, że zwrot w stronę zielonych technologii i produktów był słuszną decyzją. Wskazał, że do 2030 r. średni udział OZE w produkcji energii elektrycznej w GA ma wynieść 40 proc.

- Dzięki planowanym inwestycjom zredukujemy koszt zakupu energii o ponad 200 mln zł w skali roku. Wdrażamy ambitny plan dekarbonizacji. Dążymy do redukcji emisji CO2 o 34 proc. w stosunku do 2020 r. dla emisji energetyki własnej oraz redukcji o 51 proc. w przypadku emisji energii elektrycznej kupowanej spoza grupy kapitałowej - przypomniał szef Azotów.

W roku 2023 firma uruchomi flagową inwestycję - Polimery Police. Polska dołączy do czołówki producentów polipropylenu w Europie i będzie jego największym wytwórcą w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Postęp prac w ramach projektu wynosi ponad 98 proc. Wskazał też, że pierwsza dostawa propanu, która miała miejsce w drugiej połowie grudnia potwierdza, że uruchomienie nowej fabryki nastąpi już w 2023 r.

Zbigniew Wadach, Grupa Azoty, produkcja nawozów, zielony amoniak

Grupa Azoty analizuje, czy produkować u siebie zielony amoniak

Zbigniew Wadach, dyrektor departamentu korporacyjnego techniki i energii Grupy Azoty poinformował, że spółka analizuje, czy będzie w stanie produkować zielony amoniak w swoich zakładach, czy koszty wytwarzania ekologicznego komponentu do...

Hinc odniósł się również do zawirowań na europejskim rynku gazu i związanego z tym wstrzymywania lub ograniczania produkcji nawozów przez kluczowych producentów w Europie.

- Nie ma wątpliwości, że agresja rosyjska, której jednym z efektów były m.in. drastycznie wysokie, nieodnotowywane wcześniej ceny gazu, jeszcze spotęgowała to zjawisko. Grupa Azoty zdecydowała o ograniczeniu produkcji nawozów dopiero pod koniec sierpnia, kiedy europejskie ceny gazu pobiły rekordy - zaznaczył.

W Unii Europejskiej nadal część mocy produkcyjnych pozostaje wyłączonych lub ograniczonych, pomimo zbliżającego się sezonu aplikacyjnego na polach. - Produkcja przy obecnych, bardzo rozchwianych warunkach rynkowych obarczona jest dużym ryzykiem biznesowym - ocenił ekspert.

Prezes GA dodał, że nawet w czasie ograniczenia produkcji spółki grupy kapitałowej bez przerw prowadziły sprzedaż nawozów. Obecnie instalacje produkcyjne pracują bez przeszkód.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej