Powstaje mięsny gigant. Możliwe są kolejne przejęcia

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
28-02-2017,11:30 Aktualizacja: 28-02-2017,12:21
A A A

Omega Holding, za którym stoi Zbigniew Dworakowski, złożył do urzędu antymonopolowego wniosek o zgodę na fuzję firm z branży mięsnej. Madej Wróbel łączy bowiem siły z Unimięsem i Zakładami Mięsnymi Peklimar, które należą już do biznesmena.

- Powstanie podmiot o przychodach na poziomie miliarda złotych, a to nie koniec planów Zbigniewa Dworakowskiego i Jarosława Kołtuna, prezesa Unimięsu i Peklimaru - mówi Hanna Orłowska z CIC Corporate Finance, doradcy Madeja Wróbla przy połączeniu w rozmowie z "Pulsem Biznesu".

animex, trzoda chlewna, świnie, ubój świń, wieprzowina, przetwórstwo wieprzowiny, wągrowiec, wielkopolska

W Wielkopolsce ma powstać ogromny zakład mięsny. Konsultacje są w toku

Zatrudnienie nawet 3 tys. pracowników, 15 tys. świń ubijanych na dobę - tak ma działać potężny zakład mięsny firmy Animex. Inwestycja była w ostatnich dniach przedmiotem konsultacji społecznych w gminie Wągrowiec w Wielkopolsce.  ...

Ignacy Kowalski, wiceprezes Madeja Wróbla, jest przekonany, że silny podmiot będzie atrakcyjnym dostawcą wędlin dla sieci handlowych. Mariusz Biernat, który obejmie funkcję dyrektora ds. handlu tradycyjnego w połączonym podmiocie zapewnia natomiast, że grupa nie zapomni o hurcie i pojedynczych sklepach.

Kołtuń uważa, że dalsza konsolidacja rynku mięsa i wędlin w Polsce jest nieuchronna. - Nie wykluczamy kolejnych połączeń. W najbliższych miesiącach skupimy się jednak na integracji obecnych w grupie podmiotów - deklaruje.

Hanna Orłowska informuje, że polski rynek mięsa i przetworów, który wart ponad 47 mld zł nadal jest mocno rozdrobniony. Działa na nim bowiem około 1,3 tys. przedsiębiorstw, ale zaledwie cztery firmy osiągają przychody powyżej 2 mld zł, a około 20 przekracza próg 400 mln zł.

"Puls Biznsu" przypomina, że w mięsnej czołówce Polski od lat dominują Animex i Sokołów z obrotami rzędu 4 mld zł, gonione przez Pini Polonia. W wyścigu liderów liczy się też Cedrob, który po połączeniu z Gobarto (dawne PKM Duda) wyrasta na kandydata do miejsca na podium. Miliony inwestują też Wipasz i Indykpol, kolejni znaczący gracze na rynku.

źródło: "Puls Biznesu"

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich