Polskie biotechnolgie wchodzą na rynek Arabii Saudyjskiej i Maroka

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marek Szczepanik PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
27-06-2018,10:50 Aktualizacja: 27-06-2018,10:54
A A A

Firma Bio-Gen zajmująca się badaniami i wdrażaniem biotechnologii z zakresu szeroko rozumianego rolnictwa wchodzi na rynki Arabii Saudyjskiej i Maroka. Podpisaliśmy umowy dotyczące sprzedaży swoich produktów i wspólnych badań na terenie tych państw - poinformowała spółka.

Jak informuje Bio-Gen, umowę o współpracy jej władze podpisały z przedstawicielem Agriculture Solutions House ASH (Arabia Saudyjska) oraz z marokańskim Mikou Event.

Adam Kuzdraliński

Biotechnologia dla ochrony roślin

Firma Nexbio z Lublina oferuje innowacyjne rozwiązania biotechnologicznych na potrzeby  ochrony roślin. Proponuje zastosowanie metod badań mikroorganizmów saprofitycznych oraz patogennych, pozwalających m.in. na całkowitą identyfikację...
W jej ramach firmy te stają się oficjalnymi dystrybutorami produktów polskiej firmy w swoich krajach oraz partnerami w międzynarodowych badaniach, których celem będzie opracowywanie nowych technologii i produktów dostosowanych do specyfiki lokalnych rynków.

Polska firma jest autorem i producentem preparatów opartych na pożytecznych bakteriach i grzybach, używanych w uprawie roślin i hodowli, które w naturalny sposób mogą wpływać na dobrostan roślin i zwierząt poprzez wzmacnianie naturalnych mechanizmów obrony przed szkodnikami i chorobotwórczymi patogenami.

Według Abdullacha Almulhima z ASH - skorzystanie z doświadczeń polskich naukowców może pomóc arabskim rolnikom w produkcji zdrowej żywności dzięki zastępowaniu niektórych produktów chemicznych naturalnymi preparatami.

- Rynek arabski potrzebuje takich produktów. Także odbiorcy naszych owoców i warzyw zwracają uwagę na jakość i sposób ich uprawy. Wykorzystując preparaty bazujące na biotechnologii mamy szansę na uzyskanie statusu lidera w produkcji ekożywności - uważa Almulhim.

pasza, żywienie zwierząt

Biotechnologia morska w hodowli zwierząt

Żywienie jest jednym z podstawowych działów w produkcji zwierzęcej, w którym nowe technologie oraz innowacje wpłynęły na olbrzymi postęp. Znalazło to odzwierciedlenie w wyraźnym wzroście wydajności produkcji oraz w znacznej poprawie...
Według prezesa Bio-Gen, Artura Kleiny, wbrew panującym w Polsce stereotypom, takie państwa jak Maroko czy Arabia Saudyjska bardzo poważnie podchodzą do produkcji własnej żywności i to spełniającej wysokie wymagania jakościowe.

Jako przykład podaje Katar, którego placówki naukowe i gospodarstwa doświadczalne podjęły współpracę z jego firmą w dziedzinie opracowania naturalnych metod uzyskiwania kiszonki z liści palmowych w celu zwiększenia samowystarczalności miejscowego rolnictwa od importu pasz.

W rozmowie z PAP Kleina zwrócił uwagę, że partnerzy z państw Bliskiego Wschodu są bardzo wymagający, gdyż o kontrakty z nimi zabiegają firmy z całego świata.

Jego zdaniem w nawiązaniu kontaktów z ASH pomógł fakt, że jest on częścią holdingu, który obecnie zajmuje pierwsze miejsce w imporcie polskich produktów do Arabii Saudyjskiej - zarówno w branży agro, jak i spożywczej i transportowej.

jęczmień, susza

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego uzyskali jęczmień dobrze znoszący suszę

Jęczmień zachowujący w liściach o 30 proc. więcej wody niż jego odmiana wyjściowa uzyskali po kilku latach badań biolodzy z Katedry Genetyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Odkrycie może dać rolnikom możliwość uprawy jęczmienia o wyższej...
- Coraz częściej rolnicy, sadownicy i hodowcy zwierząt szukają alternatywy dla preparatów chemicznych. Staramy się dostarczać takie produkty, które w uprawie roślin czy hodowli zwierząt mogą dać efekty podobne do chemii, ale bez jej negatywnych skutków ubocznych. Fakt, że mamy klientów w bogatych państwach Unii Europejskiej, Chinach, Brazylii, a do tego grona przyłączają się kolejne rynki świadczy o tym, że jako Polacy potrafiliśmy stworzyć dobry produkt spełniający oczekiwania klientów niezależnie od szerokości geograficznej, na której mieszkają - powiedział Kleina.

Mająca siedzibę w Namysłowie firma Bio-Gen działa od trzydziestu lat. Jej działalność biznesowa opiera się na badaniach nad praktycznym wykorzystaniem naturalnych mechanizmów obrony roślin i zwierząt przez wykorzystanie odpowiednio dobranych i wyhodowanych w warunkach laboratoryjnych mikroorganizmów.

Dodatkowo zakład przygotowuje preparaty do utrzymania czystości wody w stawach i obiektach hodowlanych oraz prowadzi hodowlę pijawek lekarskich. Według jej deklaracji, obecnie jest liderem na rynku agrobiotechnologicznym w Polsce.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

Do 24.02.2023 - można ubiegać się o wsparcie na „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” z PROW2014_2020.

31.01.2023 – 1.03.2023 – nabór wniosków na „Modernizację gospodarstw rolnych”

15.02.2023- 31.03.2023 - nabór wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej