Police zainwestują setki milionów złotych. Nawet w Senegalu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-12-2014,16:20 Aktualizacja: 10-12-2014,16:27
A A A
Police wchodzące w skład Grupy Azoty zainwestują w 2015 roku ok. 250 mln zł. 20 procent tej sumy pochłonie budowa kopalni fosforytów w Senegalu.
 
Poinformował o tym wiceprezes Grupy Azoty Krzysztof Jałosiński. Dodał, że w ciągu 1,5-2 lat spółka zainwestuje również 156 mln zł w zwiększenie efektywności produkcji amoniaku. 
 
W środę Police podpisały umowę wartą 46 mln zł z Instytutem Nowych Syntez Chemicznych. INS w ramach umowy ma zmodernizować instalacje wytwarzające amoniak w polickich zakładach i opracować odpowiednie rozwiązania technologiczne.
 
- 46 mln zł to wartość umowy z INS, natomiast cała inwestycja pochłonie ok. 156 mln zł. Trzeba będzie wymienić część urządzeń, dokupić nowe - powiedział Jałosiński.
 
Dodał, że dzięki projektowi nastąpi poprawa efektywności instalacji amoniaku i zmniejszenie kosztów produkcji. Zużycie energii elektrycznej w polickich zakładach ma spaść o ok. 15 proc., o ok. 3 proc. może też zmniejszyć się konsumpcja gazu.
 
- Produkcja amoniaku wzrośnie o ok. 60 tys. ton rocznie, czyli o prawie 8 proc. - poinformował wiceprezes Grupy Azoty. 
 
Inwestycja ma być gotowa w połowie 2016 roku. Jest to odpowiedź na światowy deficyt amoniaku i rosnące ceny tego produktu. W trzecim kwartale br. cena amoniaku utrzymywała się na średnim poziomie 488 dolarów za tonę i była o 58 dolarów wyższa niż rok wcześniej.
 
Wpływ na deficyt amoniaku ma m.in. wyłączenie instalacji amoniaku i ograniczenie jego produkcji na Ukrainie i Trynidadzie oraz w Afryce Północnej. Police sprzedają 10-20 proc. amoniaku do firm zewnętrznych, spoza grupy.
 
Jałosiński poinformował, że w 2015 roku CAPEX Polic wyniesie ok. 250 mln zł. Około 50 mln zł pochłonie budowa kopalni fosforytów w Senegalu.
 
- To kopalnia odkrywkowa. Pod koniec 2015 roku powinna być już gotowa, liczymy że wówczas uruchomimy eksploatację i przewieziemy pierwsze partie surowca do Polski - powiedział.
 
W tym roku do Polski z Senegalu firma sprowadziła ponad 200 tys. ton fosforytów, co stanowi 20-25 proc. zapotrzebowania spółki.
 
Kolejnym krokiem, jeśli chodzi o projekty afrykańskie, będzie uruchomienie zakładu przerobu fosforytów. W 2016 roku Police chcą tam rozpocząć produkcję kwasu fosforowego.
 
- To będzie już CAPEX dużo, dużo większy - poinformowała Anna Podolak, wiceprezes Polic odpowiedzialna za ten projekt. Nie zdradziła jednak, jakie konkretnie kwoty pochłonie projekt.
 
Police kupiły 55 proc. akcji African Investment Group za 29 mln dolarów w sierpniu 2013 r., uzyskując tym samym dostęp do złóż surowców w Senegalu.
Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej