Polacy tracą zaufanie do jakości mięsa. Duże wyzwanie dla producentów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
14-10-2019,13:45 Aktualizacja: 14-10-2019,13:54
A A A

Zgodnie z najnowszymi badaniami rynek spożywczy i gastronomiczny zmienia się w zaskakującym tempie. Spada m.in. konsumpcja mięsa bowiem aż 54 proc. pytanych osób ma wątpliwości związane z jego jakością.  

- Konsumenci stawiają większe wyzwania, takie jak hodowla bez antybiotyków, czy zapewniająca dobrostan zwierząt. Ważne są również rozwiązania gwarantujące ograniczenie ilości dwutlenku węgla w atmosferze - komentuje Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso.

zerowy ślad węglowy, certyfikat Goodvalley, Tom Axelgaard, Grzegorz Brodziak,Goodvalley

Goodvalley z prestiżowym certyfikatem

Grupa Goodvalley (wcześniej Poldanor i Prime Food) z Przechlewa w woj. pomorskim może się pochwalić unikalnym na skalę krajową certyfikatem niezależnej organizacji TÜV. Certyfikat "zerowy ślad węglowy" (ang. corporate carbon...

Rosnąca świadomość kupujących wymaga również transparentności firm. Konsument musi wiedzieć nie tylko co kupuje, ale również w jaki sposób zostało to wyprodukowane.

- Mówimy tutaj o produkcji "od pola do stołu". Rolnik nie może rozdzielać jakości dla siebie i dla innych. Ma wyprodukować dla wszystkich odbiorców wieprzowinę tak dobrej jakości, jak dla siebie - przekonuje dr hab. Martyna Batorska z SGGW.

- Transparentność firmy i produkcji staje się coraz ważniejsza. Istotne jest, aby takie produkty certyfikować. Konsument musi mieć pewność jakiej jakości jest dany produkt, skąd pochodzi i jak został wyprodukowany. Jako pierwsi w Polsce prowadzimy produkcję z certyfikatem Zerowego Śladu Węglowego przyznanego przez niezależną organizację TÜV - zapewnia Grzegorz Brodziak, Dyrektor Zarządzający Goodvalley.

Skuteczne ograniczanie i neutralizowanie emisji dwutlenku węgla jest nowym trendem w hodowli zwierząt. Świadomość wpływu na środowisko w dobie kryzysu klimatycznego jest kluczowa, jeżeli rolnictwo ma być traktowane w kategoriach odpowiedzialnej i zrównoważonej produkcji.

wieprzowina, mięso wieprzowe, konsumenci, zdrowie konsumentów

Wieprzowina z Polski jest bezpieczna i nie szkodzi zdrowiu

Mięso wieprzowe wyprodukowane w Polsce nie zagraża zdrowiu konsumentów. Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej wspólnie z Polskim Związkiem Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej...

- Produkcja energii w biogazowniach przy wykorzystaniu odchodów zwierzęcych i biomasy rolniczej w znacznym stopniu przyczynia się do ograniczenia ilości gazów cieplarnianych. Takie rozwiązanie pozwala również zasilić gospodarstwo w układzie zamkniętym, a nadwyżki energii można sprzedawać. Wyzwania, które stoją przed producentami rolnymi, którzy zajmują się wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, związane są z niestabilnością systemu wsparcia dla tego sektora. Ten nowy kierunek w dalszym ciągu wymaga wsparcia i przewidywalnej polityki ze strony państwa - ocenia Brodziak.

Zadaniem producentów mięsa jest pokazanie konsumentom, że możliwa jest wytwórczość neutralna dla klimatu, z zachowaniem standardów dobrostanu zwierząt, bez użycia antybiotyków - czyli w sposób zrównoważony i odpowiedzialny.

By spełnić szereg wymagań TÜV, Grupa Goodvalley przez 365 dni w roku (od 2013 roku) kontynuowała strategię zrównoważonej produkcji. Na bieżąco monitorowała m.in. emisję gazów cieplarnianych i zrealizowała szereg dodatkowych usprawnień (m.in. w zakresie transportu).
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu