Pierwsze w Polsce oświetlenie LED w szklarni pomidora malinowego

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (ala) | redakcja@agropolska.pl
08-04-2020,9:55 Aktualizacja: 08-04-2020,10:44
A A A
Firma Signify (poprzednio Philips Lighting) światowy lider branży oświetleniowej, po raz pierwszy w Polsce zainstalował oprawy LED w szklarniowej uprawie pomidora malinowego Tomimaru Muchoo. 
 
To innowacyjne rozwiązanie zostało zastosowane na plantacji o powierzchni 2 ha należącej do Gospodarstwa Ogrodniczego Łukasz Budyta, gdzie zamontowano moduły Philips GreenPower LED toplighting oraz moduły Philips GreenPower LED interlighting. 
 
proces fotosyntezy, sadownictwo, warzywnictwo, SGGW, uprawa roślin, Dr hab. Hazem M. Kalaji

Szklarnia przyszłości to dyskoteka LED. Czeka nas prawdziwa rewolucja

O tym, że rośliny przeprowadzają proces fotosyntezy, wiedzą wszyscy, podobnie jak to, że jego produktami są cukry i tlen. Dopiero od niedawna jednak wiemy, że fotosynteza jest rodzajem specyficznego języka, którym rośliny komunikują światu o...
Projekt elektryczny i prace instalacyjno-montażowe na projekcie zostały wykonane przy współpracy z firmą partnerską w zakresie Philips Horti LED - Lek/Habo. 
 
Nowoczesne oświetlenie szklarni 
 
Dzięki zastosowaniu sztucznego oświetlenia w szklarni, ogrodnicy mają możliwość całorocznej uprawy warzyw i owoców. Do tego celu gospodarstwa najczęściej wykorzystują wyładowcze lampy sodowe HPS, które są niezwykle energochłonne, a ich technologia bardzo odbiega od współczesnych standardów. 
 
Firma Signify proponuje producentom szklarniowym przejście na oświetlenie LED, które pozwoli im na zwiększenie wydajności upraw i ograniczenie zużycia energii elektrycznej. Zastosowanie nowoczesnego oświetlenia GreenPower LED marki Philips otwiera nowe możliwości, które pozwolą zwiększyć jakość i wydajność upraw w systemie produkcji całorocznej.
 
oświetlenie LED, rolnictwo, uprawa, LED w rolnictwie, Toshiba

Oświetlenie LED i wszystko rośnie, czyli rolnictwo w dobie rewolucji

Na polskim rynku zadebiutowały japońskie lampy LED marki Toshiba przeznaczone do uprawy roślin. Serię Grow Light wyróżnia to, że pozwala zwiększyć wydajność produkcji roślinnej i jednocześnie zmniejszyć zużycie energii elektrycznej....
- Oświetlenie Philips GreenPower LED to nowatorskie podejście do całorocznej uprawy warzyw i owoców w szklarniach. Wychodzimy naprzeciw trendom i staramy się sprostać wymaganiom naszych partnerów biznesowych, a technologia doświetlania szklarni LED-ami znakomicie wpisuje się w proekologiczne podejście nowoczesnych gospodarstw - mówi Maciej Król, ekspert rozwoju biznesu Horti LED C&EE w Signify. 
 
Oświetlenie Philips GreenPower LED w porównaniu ze światłem HPS o mocy 1000W produkuje taką samą ilość światła zużywając o 40% mniej energii i wytwarzając przy tym niewiele ciepła radiacyjnego. Pozwala to ogrodnikom niezależnie od siebie sterować temperaturą i doświetlaniem, a tym samym - efektywniej kontrolować klimat panujący w szklarni - wskazuje w komunikacie firma. 
 
Wykorzystanie opraw LED może skrócić cykle wzrostu, zwiększyć plony i umożliwia lepsze wykorzystanie uprawowej przestrzeni. Nowoczesne oświetlenie zapewnia ekonomiczną i jednocześnie eko przyjazną uprawę szklarniową - dodaje. 
 
Pomidory malinowe przez cały rok 
 
wełan mineralna,szklarnia

Szklarnie: podłoża uprawowe mineralne

Obecnie w produkcji szklarniowej prowadzi się uprawy bezglebowe, w których stosuje się m.in. podłoża inertne  np. keramzyt, wełnę mineralną. Keramzyt to brązowoszare lub ceglastoczerwone kulki, które mają regularny kształt oraz...
Gospodarstwo Ogrodnicze Łukasz Budyta zajmuje się uprawą warzyw szklarniowych. W ramach Grupy Producenckiej VegaPOL utworzonej w 2003 r. koncentruje się na uprawie pomidora malinowego. Jako pierwsze w Polsce gospodarstwo wykorzystuje oświetlenie LED w szklarni w Piotrowicach k. Karczewa (woj. mazowieckie). Nowoczesne oprawy zostały zainstalowane na plantacji pomidorów malinowych o powierzchni 2ha. 
 
Plantacja została oświetlona w systemie FULL LED. Zaproponowane rozwiązanie Philips zapewnia pakiet światła na poziomie 140 μmol/s/m2 z modułów oświetlenia górnego (toplighting) oraz 60 μmol/s/m2 z modułów międzyrzędowych (interlighting) co pozwala na intensywną a jednocześnie energoefektywną – a więc ekologicznie przyjazną - uprawę w okresie zimowym. 
 
- W projektowaniu oświetlenia naszej szklarni chcieliśmy maksymalnie ograniczyć zainstalowaną moc przyłącza przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego poziomu światła niezbędnego dla roślin. Oświetlenie LEDowe jest rozwiązaniem najmniej energochłonnym i jednocześnie - co dla nas równie istotne - najbardziej przyjaznym ekologicznie - mówi Łukasz Budyta, właściciel Gospodarstwa Ogrodniczego Łukasz Budyta. 
 
Współpraca jest efektem testów przeprowadzonych w latach 2015-2017 w mikroszklarniach uczelni SGGW w Warszawie. Gospodarstwo Ogrodnicze Łukasz Budyta chciało powtórzyć rezultaty uprawy uzyskane na instalacji testowej na swojej własnej pełnowymiarowej szklarni produkcyjnej. 
 
uprawa orchidei, biznes, firma, lubelskie,jmp flowers

W Polsce otwarto jedną z najnowocześniejszych szklarni na świecie

Jedną z najnowocześniejszych szklarni na świecie do uprawy orchidei zbudowała firma JMP Flowers w Stężycy (Lubelskie). Wartość inwestycji, która była realizowana przez kilka lat, wyniosła ok. 52 mln euro. Marszałek Senatu Stanisław...
Wsparcie ekspertów Signify 
 
Połączenie wiedzy ogrodnika na temat uprawy warzyw i owoców z know-how Signify w zakresie oświetlenia zwiększa szansę na obfite plony i zmniejsza ryzyko popełnienia błędów. Producenci szklarniowi mogą skorzystać z posprzedażowego wsparcia specjalisty Signify ds. roślin, co stanowi wartość dodaną oferty Philips LED. 
 
Dzięki doświadczeniu w segmencie Horti oraz wiedzy w zakresie uprawy z LEDami eksperci prowadzą doradztwo, regularnie odwiedzając szklarnie oraz udzielając porad on-line. 
 
Gospodarstwo Ogrodnicze Łukasz Budyta położone jest w pobliżu Warszawy, co zapewnia łatwy bezpośredni dostęp do rynku zbytu. Pierwsze pomidory malinowe uprawiane pod oprawami LED-owymi Philips od firmy Signify trafiły do warszawskich sklepów już w tym sezonie zimowym. 
 

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement