Pandemia koronawirusa nie uderzyła mocno w produkcję nawozów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-04-2021,12:50 Aktualizacja: 16-04-2021,12:54
A A A

Wyniki finansowe Grupy Azoty były w 2020 r. nieco niższe niż rok wcześniej, kiedy osiągnęły rekordową wysokość. Spółka podkreśla, że pandemia nie uderzyła mocno w największy obszar jej działalności - nawozy.

Grupa Azoty w 2020 r. zanotowała przychody w wysokości 10,5 mld zł i 1,3 mld zł EBITDA, a zysk netto był na poziomie 355 mln zł. Prezes Tomasz Hinc mówi, że wyniki są nieco niższe niż w 2019 r., ale - jak zauważył - rok 2019 był rekordowy.

nawozy azotowe, nawozy na dowód, KRIR, saletra amonowa,

Nawozy azotowe na dowód. KRIR interweniuje u ministra rolnictwa

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 16 marca 2021 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o interpretację, czy rolnik ma obowiązek poddawania danych wrażliwych przy zakupie nawozów azotowych?   W związku z wejściem w życie...

Wyniki za 2020 r. to efekt utrzymania popytu w kluczowym dla koncernu segmencie nawozowym i relatywnie niższych kosztów surowców w innych segmentach. Prezes zaznaczył, że w GA zużycie paliw spadło o 10 proc., emisja tlenków azotu o 20 proc., a ilość wytwarzanych odpadów o 5 proc.,

Hinc wskazał, że zaawansowanie budowy projektu Polimery Police przekroczyło 50 proc. i to ten projekt pochłaniał gros wydatków inwestycyjnych Grupy w ubiegłym roku.

Jako znaczące osiągnięcie wskazał wprowadzenie do sprzedaży linii nawozów mocznikowych, zawierających inhibitor ureazy, hamujący emisję do atmosfery amoniaku z produkcji rolnej. Zgodnie z europejskimi regulacjami stosowanie inhibitorów będzie obowiązkowe od sierpnia. GA ma już ofertę rynkową dostosowaną do tego obowiązku.

Wiceprezes Tomasz Hryniewicz ocenił z kolei, że pandemia nie miała wpływu na sprzedaż nawozów sztucznych, jednak sytuacja była diametralnie inna w segmencie tworzyw sztucznych, gdzie doszło do znacznego ograniczenia popytu ze strony przemysłu elektrotechnicznego i motoryzacyjnego.

Jak poinformował, GA skorzystała z rządowych Tarcz, w sumie w 2020 r. otrzymała z nich 65 mln zł. Kolejne 218 mln zł. Azoty dostały z mechanizmu rekompensat z tytułu wzrostu cen energii dla działalności energochłonnej.
 

Poleć
Udostępnij