Otwarto silos cukru w Stargardzie. Ważna inwestycja KSC

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Elżbieta Bielecka PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
14-09-2018,8:35 Aktualizacja: 14-09-2018,8:58
A A A

Nowy silos cukru, inwestycję Krajowej Spółki Cukrowej, otwarto w czwartek w Cukrowni Kluczewo w Stargardzie (Zachodniopomorskie). Cukrownia ma być teraz samowystarczalna w produkcji i magazynowaniu cukru.

- Regulujemy sobie rynek magazynowy, jeśli chodzi o logistykę, obniżamy koszty. Nie będziemy musieli korzystać z magazynów zastępczych - powiedział w czwartek dziennikarzom Janusz Stachowiak z zarządu Krajowej Spółki Cukrowej.

Krajowa Spółka Cukrowa, ksc, polski cukier, krzysztof kowa, Zdzisław Salus, Piotr Petera, Janusz Stachowiak

Jest nowy-stary prezes w KSC

Krzysztof Kowa został zwycięzcą konkursu na prezesa Krajowej Spółki Cukrowej. Firmę zna od podszewki. Zarząd tworzą ponadto Zdzisław Salus, Piotr Petera i Janusz Stachowiak. Rozstrzygnięcie postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko szefa...
Wyjaśnił, że cukrownia w Kluczewie to jedyny zakład w Krajowej Spółce Cukrowej, który będzie samowystarczalny w zakresie produkcji i magazynowania cukru.

Budowa zbiornika trwała 10 miesięcy, cała inwestycja kosztowała 35 mln zł. Silos ma wysokość 60,5 m i może pomieścić 60 tys. ton cukru.

- Przedstawiając obrazowo, aby wywieźć cukier, który będzie się tu znajdował, potrzeba 2,5 tys. cukrowozów, czyli gdybyśmy je ustawili w linii prostej, (zajęłyby) ponad 40 km - wyjaśniał podczas oficjalnego otwarcia dyrektor Cukrowni Kluczewo Paweł Dawiskiba. Dodał, że zakład chciałby w tym roku wyprodukować 130 tys. ton cukru. Zaznaczył też, że sytuacja jest trudna ze względu na suszę.

Wybudowany silos jako pierwszy wśród inwestycji KSC został w całości od wewnątrz wyplaterowany - pokryty blachą nierdzewną. Jak zaznaczył dyrektor oddziału w Kluczewie, nowoczesny jest także terminal załadunkowy.

Krajowa Spółka Cukrowa, ksc, polski cukier, prywatyzacja ksc, sprzedaż akcji ksc, jan krzysztof ardanowski

KSC ostrzega akcjonariuszy. Uważajcie przy sprzedaży akcji

Akcje Krajowej Spółki Cukrowej są skupowane w sposób zorganizowany. A same transakcje budzą wątpliwości natury prawnej - ostrzega spółka w komunikacie. W toruńskiej siedzibie KSC odbyło się spotkanie zarządu firmy z Janem...
- Jednocześnie mogą być załadowywane dwa cukrowozy, które w tempie ekspresowym jesteśmy w stanie dostarczyć do klientów - podkreślił Dawiskiba.

Cukrownia Kluczewo jest jedyną pracującą cukrownią w województwie zachodniopomorskim. Została wybudowana w 1883 roku. Jej powierzchnia magazynowa - po wybudowaniu drugiego silosu - pozwoli na jednoczesne przechowywanie 110 tys. ton cukru.

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. jest największym w Polsce i ósmym co do wielkości producentem cukru w Europie. W skład koncernu wchodzi 7 cukrowni (Dobrzelin, Kluczewo, Krasnystaw, Kruszwica, Malbork, Nakło, Werbkowice) zlokalizowanych na terenie pięciu województw oraz zakład przetwórstwa owocowo-warzywnego "Polskie Przetwory" z siedzibą we Włocławku.

Podstawowym przedmiotem działalności KSC jest produkcja i sprzedaż cukru, handel wyrobami powstałymi w trakcie jego wytwarzania, a także przetwórstwo owocowo-warzywne.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

18.01.2023 – 31.01.2023 – nadzwyczajne wsparcie dla producentów trzody chlewnej

Do 31.01.2023 – wsparcie na działalność statutową Kół Gospodyń Wiejskich

Do 24.02.2023 - można ubiegać się o wsparcie na „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” z PROW2014_2020.

31.01.2023 – 1.03.2023 – nabór wniosków na „Modernizację gospodarstw rolnych”

15.02.2023- 31.03.2023 - nabór wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej