Nowy robot do podgarniania paszy DeLaval

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
23-07-2018,14:00 Aktualizacja: 23-07-2018,11:59
A A A

DeLaval prezentuje nowego robota do podgarniania paszy OptiDuo, który dodatkowo odświeża mieszankę na stole paszowym. Dzięki temu krowy pobierają jej znacznie więcej, a zmniejsza się ilość niedojadów.

- Ta technologia posiada potencjał do zapewnienia krowom mlecznym stałego dostępu do doskonale wymieszanej dawki pokarmowej. To powinno nie tylko zwiększyć pobranie suchej masy paszy, ale również zmniejsza jej sortowanie, a krowy lepiej ją wykorzystują. Mają też więcej czasu na leżenie i przeżuwanie - mówi profesor Trevor DeVries, szef Katedry Dobrostanu i Behawioru Bydła Mlecznego na Uniwersytecie w Guelph w Kanadzie.

Robot OptiDuo miesza paszę przed jej podgarnięciem na stole paszowym. Radzi sobie z wszelkimi rodzajami paszy, jak np. z mokrym i ciężkim TMRem, słomą, sianem czy świeżą trawą.

mleko, produkcja mleka, cena mleka, bydło mleczne

Mleko w Polsce nadal tanieje, ale w UE jest droższe niż maju

Cena skupu w czerwcu według Głównego Urzędu Statystycznego w porównaniu do maja była o 0,5 proc. niższa. Wyniosła ona 1,28 złotych za litr. W porównaniu z czerwcem 2017 roku mleczarnie płaciły aż o 3,4 proc. mniej. Według...

Robot podgarnia każdy rodzaj paszy i zapewnia jej jednorodność na stole. Dzięki temu krowy będące niżej w hierarchii stada mają dostęp do jednorodnej, nieprzesortowanej mieszanki. Ponadto nie walczą o miejsce przy stole przez co stres związany z dostępem do świeżej paszy jest znacznie mniejszy.

Opcją dodatkową, o którą można wzbogacić DeLaval OptiDuo, jest dozownik paszy treściwej.

OptiDuo pracuje przy spadkach terenu do 5 proc. w wąskich alejach przejazdowych oraz w oborach składających się z kilku budynków.

Obsługa robota, jak zapewnia producent, jest prosta. Tylko kilka części wymaga okresowej wymiany serwisowej. Nie ma w nim za to w ogóle części wymagających smarowania.

- Dobrostan zwierząt, dochodowość gospodarstwa, wydajność pracy oraz bezpieczeństwo żywności to wyzwania, którym muszą sprostać hodowcy na całym świecie. Z DeLaval OptiDuo możemy pomóc im w każdym z tych aspektów przez ulepszenie rutyny żywienia krów umożliwiając rolnikom lepsze wykorzystanie czasu - twierdzi Paul Löfgren, EVP Cluster EMEA.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
WAŻNE TERMINY

15.03 - 17.05.2021 wnioski obszarowe w kampanii 2021 r. - zobacz więcej

29.03 - 16.05.2021 nabór wniosków - tworzenie lub rozwój krótkich łańcuchów dostaw lub rynków lokalnych -- zobacz więcej

31.03.2021- 29.05.2021 nabór wniosków - premie dla młodych rolników i restrukturyzacja małych gospodarstw - zobacz więcej

17.05 - 27.06.2021 dofinansowanie z PROW 2014-2020 do prywatnych lasów