Nie czekać ze zwalczaniem chwastów w zbożach ozimych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Procam (art) | redakcja@agropolska.pl
07-09-2017,7:00 Aktualizacja: 07-09-2017,8:47
A A A

Chwasty zwalczać należy jak najszybciej, najlepiej w fazie liścieni, gdyż wtedy są najbardziej wrażliwe na substancje aktywne herbicydów.

Eksperci, którzy porównywali działanie preparatów doglebowych i nalistnych, wiedzą już, że największą skutecznością wykazują się preparaty działające zarówno doglebowo, jak i nalistnie. Jak więc podejść do jesiennego zwalczania chwastów w zbożach, aby uzyskać jak najlepszy efekt?

pszenica, opryskiwacz

Czy można uniknąć uszkodzeń herbicydowych?

Herbicydy, chociaż skutecznie niszczą chwasty powodując zakłócenia w przebiegu ich procesów życiowych, mogą być jednak fitotoksyczne dla rośliny uprawnej. Po zabiegach odchwaszczania obserwuje się wtedy budzące uzasadnione obawy...
Chwasty odpowiadają za szereg problemów, między innymi konkurują z rośliną uprawną o wodę i składniki pokarmowe, o światło zaś konkurują zawsze. I o ile chwasty dolnego piętra można czasem sobie "odpuścić" zakładając, że roślina uprawna sama zasłoni im światło, to chwastów średnich i wysokich, czyli tych, które dorastają lub przerastają naszą uprawę, nie możemy lekceważyć nigdy.

Szczególnym zagrożeniem jest miotła zbożowa, która w części kraju wytworzyła szereg odporności. Równie kłopotliwe jest wiele gatunków chwastów dwuliściennych w tym m.in. chaber bławatek.

Najlepszym momentem do zwalczania chwastów w zbożach ozimych jest wczesna jesień, w momencie gdy zboże szpilkuje lub jest w fazie 1-2 liści właściwych, a chwasty są w fazie liścieni. Jak podkreślają doradcy z firmy Procam, wybierając herbicyd zwrócić uwagę należy na okno stosowania: im szersze, tym lepszy jest preparat. Polecają oni herbicyd Herold 600 SC, ponieważ można go stosować od fazy szpilkowania zbóż, aż do późnej jesieni, a więc można wybrać najodpowiedniejszy moment zarówno jeśli chodzi o pogodę, jak i rozwój chwastów.

rzepak, samosiewy jęczmienia

Stosowanie herbicydów w rzepaku ozimym

Na plantacji rzepaku ozimego herbicydy mogą być stosowane doglebowo przed wschodami rzepaku (przed siewem lub po siewie), albo dolistnie jesienią po wschodach chwastów i rzepaku. W okresie od założenia plantacji do końca wegetacji jesiennej,...
Wiosenny zabieg herbicydowy powinien być traktowany wyłącznie jako korygujący, a nie jako główny zabieg ochronny. Dobrze wykonany oprysk jesienią, przy sprzyjających warunkach, powoduje, że poprawki wiosenne są niepotrzebne lub można je wykonać nieco później w bardziej sprzyjających warunkach pogodowych z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w tym roku.

Jesienny zabieg chwastobójczy uzasadniony jest nie tylko dobrą praktyką rolniczą i pragnieniem, by plantacja ładnie wyglądała. Ma on znaczenie przede wszystkim ekonomiczne. Po pierwsze, zboża niezachwaszczone lepiej wykorzystują wodę, światło i składniki odżywcze oraz lepiej zimują. Wiadomym jest również, że chwasty często stanowią naturalne siedlisko dla szkodników.

Po drugie, oprysk wykonany wcześniej wymaga mniejszej ilości herbicydu, niż zabieg późniejszy. To już wymiernie przekłada się na naszą kieszeń, bo środki ochrony roślin w wyższych dawkach więcej kosztują.

Najkorzystniejszy i dla plantacji i dla ekonomii gospodarstwa jest więc taki preparat, który zwalczy największe spektrum chwastów, można go zastosować w niskiej a  co najważniejsze skutecznej dawce jesienią i zarazem ma szerokie okno stosowania.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

Od 3.04.2023- 30.09.2023 - koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać o przyznanie wsparcia na prowadzenie działalności statutowej

Od 24.05.2023 - hodowcy drobiu, bydła i świń, ubezpieczeni od ryzyka wystąpienia w ich gospodarstwach szkód spowodowanych salmonellą, będą mogli składać wnioski o dofinansowanie

Od 5.06.2023- 5.07.2023 - będzie można zgłaszać wnioski o wsparcie na budowę silosów oraz ich wyposażenie