Nawóz wapniowy z dodatkiem. Nowość od Osadkowskiego

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (ala) | redakcja@agropolska.pl
04-10-2019,15:25 Aktualizacja: 04-10-2019,15:57
A A A
W rolnictwie stale poszukuje się rozwiązań mających na celu poprawę parametrów życiowych gleby. Nowością na polskim rynku jest HumiCalc 4.0, który bezpośrednio oddziałuje na jej właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne - informuje na swojej stronie firma Osadkowski. 
 
To granulowany nawóz wapniowy wzbogacony o kwasy humusowe i fulwowe, bor oraz bakterie Bacillus azotofixans. 
 
Bazą produktu jest kreda granulowana, którą można stosować w okresie uprawek pożniwnych, przedsiewnych, a także pogłównie. Jej wysoka reaktywność ułatwia penetrowanie warstwy uprawnej, bez konieczności mieszania nawozu z glebą.
 
ściernisko, wapno, pole

Dlaczego trzeba wapnować glebę?

Zdecydowana większość rolników nie wykonuje wapnowania mimo że jest ono niezbędne, bo nie rozumie dlaczego jest to tak ważny zabieg. No właśnie dlaczego? Argumentów przemawiających za tym, że wapnowanie powinno znajdować się na...
„Skład HumiCalcu 4.0 jest tak dobrany, aby działanie poszczególnych komponentów się uzupełniało.” - czytamy w komunikacie. Wapno w postaci kredy ma za zadanie stabilizować pH gleby i dawać podkład do rozwoju życia glebowego. 
 
Natomiast kwasy humusowe i fulwowe pobudzają życie biologiczne, co potwierdzają wyniki doświadczenia przeprowadzonego na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. W badaniach udowodniono wpływ nawożenia dwiema dawkami wapna kredowego oraz wapna z kwasami humusowymi na poprawę działania enzymów glebowych, a także na wzrost indeksu biologicznej aktywności gleby. 
 
„Wyniki wskazują na istotny wpływ kwasów humusowych na życie biologiczne gleby. Blisko czterokrotny wzrost indeksu po zastosowaniu dawki 250 kg/ha to znakomity efekt. Inną zaletą nawozu HumiCalc 4.0 są bakterie Bacillus azotofixans, które mają możliwość wiązania azotu atmosferycznego oraz odpowiadają za rozkład resztek pożniwnych”- komunikuje firma Osadkowski. 
 
Jak zauważa, wydzieliny tych mikroorganizmów są doskonałym lepiszczem koloidów glebowych, co znacznie poprawia strukturę gleby. Produkt został wzbogacony również o bor, którego brakuje w polskich glebach. Dzięki temu, roślina uprawna, w ciągu całego sezonu wegetacyjnego może uzupełniać jego niedobór poprzez system korzeniowy. 
 
wapno granulowane

Wapno również na wiosnę

Wczesna wiosna to dobry czas do wykonania wapnowania, jest to tak zwany zabieg interwencyjny, który pomoże podnieść pH gleby tym samym przyczyniając się do wzrostu plonów. Najczęściej zabieg wapnowania wykonywany jest tuż po żniwach...
HumiCalc 4.0 działa wielokierunkowo. Podstawowa dawka przedsiewna (w kompleksie uprawek pożniwnych i przedsiewnych) oraz pogłówna wynosi od 250 do 500 kg/ha. W przypadku gleb mocno zdegradowanych (niskie pH, zaburzone parametry fizyko-chemiczno-biologiczne) zaleca się ilość od 500 do 1000 kg/ha. Nawóz należy rozprowadzać równomiernie po powierzchni pola przy użyciu dostępnych rozsiewaczy. 
 
Może być stosowany przez cały rok, w zależności od potrzeb, organizacji prac polowych i zabiegów agrotechnicznych. Najkorzystniej jednak aplikować go pod uprawki pożniwne lub w okresie jesiennym. 
 
Wysiew wiosenny dla ozimin należy wykonać jak najwcześniej. W roślinach jarych polecany jest przed siewem lub pogłównie. W uprawach wieloletnich, dla lepszych efektów działania, należy wprowadzać go jesienią, tak aby do wiosny zdążył przeniknąć w głąb profilu glebowego.
 
Pamiętać należy, że życie glebowe mocno powiązane jest z jej wilgotnością. Dla szybkiego i efektywnego rozwoju mikroorganizmów, w momencie zastosowania produktu, parametr ten powinien być brany pod uwagę.
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

15.02.2023- 31.03.2023 - nabór wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej