Na giełdowym rynku rolnym zajmą się obrotem pszenicą

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Ewa Wesołowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-03-2020,11:20 Aktualizacja: 24-03-2020,11:27
A A A

Dom Maklerski BOŚ został dopuszczony do działania na Rynku Towarów Rolno-Spożywczych prowadzonym przez Towarową Giełdę Energii - poinformowano na stronach Giełdy Papierów Wartościowych.

Na początku marca Grupa Kapitałowa GPW uruchomiła pilotaż giełdowego rynku rolnego w ramach projektu Platformy Żywnościowej, czyli Rynek Towarów Rolno-Spożywczych (RTRS).

system magazynów autoryzowanych, platforma żywnościowa, pszenica

Nowe elewatory wesprą Platformę Żywnościową

Spółka Towarowa Giełda Energii, realizująca na zlecenie KOWR pilotaż giełdy towarów rolno-spożywczych, poinformowała o dołączeniu do grona systemu magazynów autoryzowanych na Platformie Żywnościowej 12 magazynów Elewarr....

Pierwszym domem maklerskim - członkiem rynku RTRS - został Dom Maklerski BOŚ, który będzie świadczył usługi pośrednictwa w zawieraniu i rozliczaniu transakcji w zakresie obrotu pszenicą. Obrót pszenicą na RTRS jest prowadzony w formule rynku kasowego (tzw. rynek spot.)

- Projekt uruchomienia giełdowego rynku rolnego był jedną z naszych najważniejszych inicjatyw strategicznych. Zgodnie z harmonogramem do końca sierpnia trwa okres pilotażu, podczas którego koncentrujemy się na przyłączaniu uczestników rynku - Autoryzowanych Magazynów oraz domów maklerskich. Witamy Dom Maklerski BOŚ na pokładzie i cieszymy się na dalszą współpracę - mówi cytowany w komunikacie Marek Dietl, prezes Zarządu GPW.

- Z pewnością ugruntuje to naszą mocną pozycję w świadczeniu usług w obszarze rynków towarowych - ma nadzieję Radosław Olszewski, prezes DM BOŚ. Dodał, że firma od wielu lat uczestniczy w kształtowaniu się mechanizmów giełdowego obrotu energią elektryczną, gazem ziemnym i prawami majątkowymi.

Giełda, Izba Rozliczeniowa (IRGiT) i Magazyny Autoryzowane oraz domy maklerskie są podstawą funkcjonowania Rynku Towarów Rolno-Spożywczych. Sieć autoryzowanych magazynów, pokrywająca docelowo obszar całego kraju, umożliwi fizyczne rozliczenie transakcji z dostawą towaru.

Na giełdowym rynku rolnym magazyny autoryzowane będą odpowiedzialne za weryfikowanie i jakość przechowywanego towaru będącego w obrocie giełdowym, ewidencjonowanie towaru, rozliczenie transakcji w towarze i fizyczną dostawę produktów.

IRGiT będzie odpowiedzialna za obsługę zabezpieczeń i rozliczeń finansowych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
WAŻNE TERMINY

30.09. - 29.10.2020 rekompensata na zakończenie działalności rolniczej <-- zobacz więcej

15.10 - 02.11.2020 składka KRUS na IV kwartał <-- zobacz więcej

19.10 - 30.11.2020 wsparcie finansowe na tworzenie grup producentów  <-- zobacz więcej

26.10 - 24.11.2020 dotacje do tzw. małego przetwórstwa i rolniczego handlu detalicznego <-- zobacz więcej

15.10 - 31.12.2020 300 tys. zł na odtworzenie potencjału produkcji rolnej <-- zobacz więcej

30.11.2020 Powszechny Spis Rolny

31.12.2020 pomoc w związku z COVID-19 dla poszkodowanych przez suszę