Lasy Państwowe chcą inwestować wspólnie z samorządami

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-02-2017,9:00 Aktualizacja: 27-02-2017,9:20
A A A

Nawet 100 mln zł Lasy Państwowe chcą przeznaczyć w 2017 r. na wspólne inwestycje z samorządami - poinformował Konrad Tomaszewski, dyrektor generalny firmy. Finansowane mają być np. remont dróg, czy budowa ośrodków rekreacyjnych i edukacyjnych.

- Lasy Państwowe są instytucją, która nie skupia się tylko na działalności gospodarczej, polegającej na produkcji drewna, naszym zadaniem jest też pomoc administracji publicznej. Chcemy, by w 2017 r. tę misję wypełniać przede wszystkim na wspólnych przedsięwzięciach z samorządami. Chcemy, żeby kwota jaką przekażemy na wspólne inwestycje, zbliżyła się nawet do 100 mln zł - powiedział Tomaszewski.

lasy państwowe, drewno, pozyskiwanie drewna, opał, konrad tomaszewski, jan szyszko

Lasy Państwowe mogą tworzyć miejsca pracy

Lasy Państwowe odgrywają dużą role w zagospodarowaniu terenów niezurbanizowanych, są wzorem zrównoważonego rozwoju. Mogą one tworzyć miejsca pracy dla ludności wiejskiej - uważa Jan Szyszko, minister środowiska. Polskie Lasy Państwowe...

Wyjaśnił, że pieniądze będą przeznaczone na drogi, ale również na obiekty turystyczne i rekreacyjne.

- Nie będą to tylko drogi, na które czekają samorządy. Przykładowo, niedawno podpisaliśmy list intencyjny z prezydentem Białej Podlaskiej, gdzie będziemy dokonywać renaturalizacji zbiornika wodnego będącego w naszym zarządzie. Samorząd z kolei wykona elementy rekreacyjne. Wybudowana będzie ścieżka edukacyjna, centrum rekreacji, wypoczynku i kontaktu z przyrodą. Na takich inwestycjach będzie nam zależało. W zeszłym roku przeprowadziliśmy pilotaż w kilku powiatach, m.in. w hajnowskim, biłgorajskim czy w Szczecinie. W tym roku chcemy, by ta współpraca z samorządami była szersza - dodał szef LP.

Jak miałby wyglądać wybór inwestycji, w które zaangażowałyby się Lasy? Tomaszewski tłumaczy, że będzie ranking wniosków o dofinansowanie - miałyby być przesyłane przez nadleśniczych w porozumieniu z samorządami do dyrekcji generalnej. Tam byłyby oceniane.
prawo łowieckie, szkody łowieckie, ministerstwo środowiska, Polski Związek Łowiecki

Lasy Państwowe zapłacą rolnikom za szkody łowieckie?

Zwrot w sprawie szacowania i wypłacania odszkodowań za szkody łowieckie. Sejm zaczął procedować kolejną nowelizację ustawy Prawo łowieckie, gdzie określono, że od 2018 roku mają się tym zajmować Lasy Państwowe. "Dokonywanie oględzin i...

W tym roku Lasy przekażą też parkom narodowym 70 mln zł (w ub.r. to 60 mln). To kwota porównywalna z ich rocznym budżetem. LP zainwestują również w rozwój swojego systemu informatycznego - 35 mln zł ma być przeznaczone na badania naukowe.

Tomaszewski poinformował ponadto, że wynik finansowy Lasów Państwowych za 2016 r. zamknie się najprawdopodobniej na poziomie 430 mln zł brutto. W ubiegłym roku było to 411 mln zł.

W 2016 roku LP zapłaciły także CIT, podatek od nieruchomości, podatek rolny, podatek od środków transportu, VAT, składki (po stronie pracodawcy) na ubezpieczenia społeczne oraz PFRON. Podatek leśny zapłacony przez LP w 2016 r. wyniósł 229 mln zł, wpłata od sprzedaży drewna 148 mln zł. W sumie wszystkie odprowadzone daniny bezpośrednie i pośrednie wyniosły 1 mld 182 mln zł.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu