Kwas mlekowy z Orlenu także dla rolnictwa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
03-07-2020,12:40 Aktualizacja: 03-07-2020,12:45
A A A

Pierwsza w Polsce instalacja do przekształcania surowca pochodzenia roślinnego w ekologiczny kwas mlekowy powstaje w Grupie Orlen. Kwas ma szerokie zastosowanie m.in. w rolnictwie i przemyśle spożywczym.

Światowa produkcja kwasu mlekowego szacowana jest na około 520 tys. ton rocznie. Jego niedobory w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej zmuszały odbiorców surowca do importu z Azji i Europy Zachodniej.

płyn do dezynfekcji rąk, zakład w Jedliczu, orlen, pandemia koronawirusa

Orlen przerobi alkohol z KOWR na płyn wirusobójczy

Drugą linię produkcji płynu do dezynfekcji rąk uruchomiła Orlen Oil, spółka z Grupy Orlen. Posłuży temu m.in. alkohol przekazany z zasobów Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Pierwsza partia płynu do dezynfekcji rąk z zakładu w...

- Doskonale zdajemy sobie sprawę z rosnącego znaczenia nowych technologii w budowaniu przewag konkurencyjnych na rynku rafineryjno-petrochemicznym. Dlatego inwestujemy w czyste, innowacyjne rozwiązania, pozwalające rozszerzać nasze portfolio o nowoczesne, przyjazne środowisku produkty. Instalacja, którą budujemy w Trzebini, wychodzi naprzeciw globalnym trendom związanym z przetwarzaniem i ponownym wykorzystywaniem odpadów organicznych - podkreśla Daniel Obajtek, prezes Zarządu PKN Orlen.

Inwestycja w Trzebini ma zostać zrealizowana do końca roku, a wykonawcą jest polska firma AB Industry. Koszt przedsięwzięcia sięga blisko 10 mln zł, z czego około 7,5 mln zł pójdzie na budowę samej instalacji do produkcji kwasu mlekowego.

Orlen Południe w 2017 roku otrzymał 2,38 mln zł dofinansowania w ramach programu sektorowego INNOCHEM Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na realizacje projektu "Opracowanie biotechnologicznej konwersji surowców pochodzenia organicznego do kwasu mlekowego z wykorzystaniem mikroorganizmów".

orlen, daniel obajtek, uwodornienie olejów roślinnych i zużytych tłuszczów

Orlen chce przerabiać oleje roślinne i zużyte tłuszcze

Orlen przymierza się do wdrożenia w zakładzie w Płocku nowoczesnej technologii uwodornienia olejów roślinnych (HVO - Hydrotreated Vegetable Oil) i zużytych tłuszczów (UCO - Used Cooking Oil). Według koncernu inwestycja byłaby...

"Zastosowana w Trzebini technologia wykorzystuje mikroorganizmy do przerobu surowców pochodzenia organicznego w pełnowartościowy produkt. Jako wsad do instalacji stosowana będzie przede wszystkim melasa, będąca odpadem przy produkcji cukru" - wskazuje w komunikacie ORLEN.

Jak w nim zapewniono, kwas mlekowy wysokiej czystości, wytwarzany w Trzebini, będzie ekologiczny i w pełni przyjazny dla środowiska. Jest najczęściej wykorzystywany do produkcji polilaktydu (PLA), służącego m.in. do wyrobu biodegradowalnych opakowań. PLA stosuje się też w przemyśle budowlanym, technice, optyce oraz przemyśle samochodowym.

Z uwagi na swoje właściwości, m.in. przezroczystość, PLA jest wykorzystywany także przy produkcji ogniw fotowoltaicznych, pozwalając na obniżenie jej kosztów.

Jeśli chodzi o rolnictwo, kwas mlekowy wykorzystywany jest jako dodatek do pasz i produkcji kiszonki dla bydła oraz w środkach higienicznych np. przy udoju.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

28.05.2021 - 31.08.2021 pomoc dla pszczelarzy zobacz więcej

31.07.2021 - termin płatności składki KRUS za III kwartał

do 2.08.2021 - termin składania wniosków do ARiMR o "Wsparcie na zalesienie i tworzenie terenów zielonych"

21.06 - 19.08.2021 - termin składania wniosków o wsparcie finansowe na "Modernizacja gospodarstw rolnych"