Kujavia w Nadarzynie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@apra.pl
01-12-2017,18:05 Aktualizacja: 01-12-2017,18:08
A A A

Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego promuje na Centralnych Targach Rolniczych w Nadarzynie najnowszą odmianę buraków cukrowych Kujavię.

Kujavia jest odmianą wpisaną do krajowego rejestru w tym roku. Reprezentuje typ cukrowo-normalny. Hodowca podaje, że jest to odmiana o najwyższej zawartości cukru (102,1 proc. wzorca) w badaniach rejestrowych COBORU. Odznacza się dużym plonem korzeni (100,6 proc. wzorca) oraz niską zawartością składników melasotwórczych. Odmianę charakteryzuje wysoki plon technologiczny cukru (102,5 proc. wzorca).

Hodowca podkreśla też, że odmiana odznacza się dobrą tolerancją na chwościk buraka. Jako zalety wskazuje także brak skłonności do wydawania pośpiechów oraz bardzo niski udział korzeni drobnych i nietypowych. Polecana jest do zbioru od drugiej dekady września do końca listopada.

studenci WRiB, Cukrownia Glinojeck

Studenci Rolnictwa z SGGW w Warszawie zgłębiają tajniki produkcji cukru

Studenci Wydziału Rolnictwa i Biologii SGGW jak co roku mieli okazję zwiedzać Cukrownię Glinojeck. Ogromne maszyny, rozmach produkcji oraz nietuzinkowe rozwiązania logistyczne wywarły duże wrażenie na studentach, którzy na własne oczy mogli...

KHBC przekonywała plantatorów również do zakupu zarejestrowanych w zeszłym roku odmian Jadeit i Krajan, a w 2015 r. Fantazji i Silezji.

Jadeit to odmiana w typie normalnym o wysokim plonie korzeni (103,2 proc. wzorca) przy wysokiej zawartości cukru (100,5 proc. wzorca), co w efekcie zapewniało wysoki plon technologiczny cukru (103,7 proc. wzorca). Podkreśla także bardzo niską zawartość potasu w korzeniach. Polecana jest do zbioru od drugiej dekady października do końca listopada.

Krajan to odmiana w typie normalnym o wysokim plonie korzeni (104,9 proc. wzorca), średniej zawartości cukru (99,5 proc.) oraz wysokim plonie technologicznym cukru (103,7 proc.). Korzenie charakteryzują się bardzo niską zawartością potasu i sodu. Polecana jest do zbioru od drugiej dekady października do końca listopada.   

Fantazja jest odmianą w typie normalnym o wysokim plonie korzeni (104,9 proc. wzorca) przy zrównoważonej zawartości cukru (99,5 proc. wzorca) oraz wysokim plonie technologicznym cukru (104,3 proc. wzorca). Korzenie odznaczają się bardzo niską zawartością potasu i sodu. Hodowca podkreśla wysoki plon korzeni oraz wysoką zawartość cukru bez ochrony fungicydowej. Polecana jest do zbioru od drugiej dekady października do końca listopada.

doczyszczarko-ładowarka, buraki, załadunek, samochód, Sahryń

Plonowanie buraków w Sahryniu

76 ton z hektara – to średni tegoroczny plon buraków w gospodarstwie Witolda Ferensa w Sahryniu na Zamojszczyźnie, z którym wspólnie prowadzę doświadczenia z dokarmianiem dolistnym buraka cukrowego...

Silezja jest odmianą w typie normalnym o wysokim plonie korzeni (102,3 proc. wzorca) przy wysokiej zawartości cukru (101,1 proc. wzorca) oraz wysokim plonie technologicznym cukru (104 proc. wzorca). Korzenie odznaczają się bardzo niską zawartością azotu szkodliwego, potasu i sodu. Odmiana rekomendowana jest do zbioru od początku października do końca listopada.

W ofercie firmy są także starsze odmiany jak: Melodia (zarejestrowana w 2014 r.), Jampol (z 2013 r.) i Hunor (z 2012 r.). Wszystkie odmiany KHBC są odporne na rizomanię, a Fantazja i Jampol dodatkowo także na chwościk buraka.

Od 1998 r. rozmnażanie materiału siewnego prowadzone jest we Włoszech, co pozwala uzyskać wysoką jakość nasion.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej