KSC ogłosiła kolejny konkurs na prezesa i członków zarządu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
14-01-2018,10:00 Aktualizacja: 14-01-2018,10:20
A A A

Trwa postępowanie kwalifikacyjne na stanowiska członków zarządu Krajowej Spółki Cukrowej. Nie oznacza to jednak, że znowu zmienią się jej włodarze.

Zmiany na fotelu prezesa wciąż w zdecydowanej większości (80 proc.) państwowego cukrowego giganta odbywały się w ostatnich latach dość często. Od 2012 do 2015 r. rządził Marek Dereziński, który ustąpił miejsca Markowi Spuz vel Szpos.

Krajowa Spółka Cukrowa, ksc, polski cukier, produkcja cukru, prywatyzacja ksc, sejmowa komisja rolnictwa

Prywatyzacja czy holding? Plantatorzy wciąż chcą kupić KSC

Krzysztof Nykiel, prezes zarządu Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego zapewnia, że organizacja jest cały czas zainteresowana kupnem Krajowej Spółki Cukrowej. Podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa szef związku...

Po zmianie krajowych władz w 2015 r., na początku 2016 r. ten ostatni został odwołany, a p.o. prezesa KSC został Krzysztof Kowa, były szef spółki. Jednocześnie ogłoszono konkurs, który jako kolejnego prezesa wyłonił Pawła Piotrowskiego.

Zaczął on pracę od marca 2016 r., a w październiku 2017 r. został odwołany bez podania przyczyn. Wówczas do czasowego wykonywania czynności prezesa delegowano Henryka Wnorowskiego, członka Rady Nadzorczej. W listopadzie rozstrzygnięto kolejny konkurs, który wyłonił na prezesa właśnie Wnorowskiego.

Do zarządu został wówczas powołany Andrzej Jaworski. Oprócz Wnorowskiego i Jaworskiego obecny zarząd tworzą wspomniany Kowa, Tomasz Olenderek oraz Janusz Stachowiak.

21 grudnia 2017 r. Rada Nadzorcza spółki wszczęła jednak kolejne postępowanie kwalifikacyjne na stanowiska prezesa oraz członków zarządu odpowiedzialnych za obszar ekonomiczno-finansowy, surowcowy oraz inwestycyjny firmy.

cukier, buraki cukrowe, KSC, produkcja cukru, Krajowa Spółka Cukrowa

Trudna sytuacja na rynku cukru. KSC ma kłopoty

Krajowa Spółka Cukrowa znalazła się w nowej sytuacji po zniesieniu limitowania produkcji cukru, jej głównym zadaniem jest utrzymanie swojej pozycji rynkowej - powiedział wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski. Polska jest trzecim...

Termin składania dokumentów wyznaczono na 19 stycznia.

W nadzorującym KSC ministerstwie rolnictwa zapytaliśmy, dlaczego został ogłoszony konkurs, mimo że zarząd w obecnym składzie pracuje zaledwie od późnej jesieni ub.r.

Poinformowano nas, że 1 kwietnia mija 3-letnia kadencja zarządu spółki i (niezależnie od zmian personalnych, jakie były w międzyczasie) zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, Rada Nadzorcza KSC miała obowiązek wszcząć postępowanie kwalifikacyjne w terminie co najmniej 3 miesięcy przed końcem kadencji.

Jest to zatem formalny obowiązek, ale nie musi oznaczać znaczących zmian we władzach cukrowego potentata.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich