Konkurs dla rolników. Do wygrania 10 tysięcy euro

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
06-03-2019,11:10 Aktualizacja: 06-03-2019,13:49
A A A

Startuje nowa edycja konkursu na Rolnika Roku Regionu Morza Bałtyckiego organizowana przez organizację ekologiczną WWF.  Zgłoszenia są przyjmowane do 20 kwietnia.

Główna nagroda, a więc 10 tysięcy euro jest przyznawana za stosowanie praktyk przyjaznych środowisku morskiemu, a w szczególności praktyk ograniczających odpływ substancji biogennych (związków azotu i fosforu) do wód.

Zbyt duże ilości związków azotu i fosforu w wodzie tworzą idealne warunki do zakwitów glonów i sinic.

rolnictwo, Krzysztof Kowalski, WWF, konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego

Polak zwycięzcą międzynarodowego konkursu na rolnika roku

Krzysztof Kowalski został zwycięzcą międzynarodowego etapu konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego - poinformowali ekolodzy z WWF. Został on wyróżniony za wdrożenie w swoim gospodarstwie wielu praktyk przyjaznych środowisku...

Nadmierne zakwity przyczyniają się do powiększania przydennych pustyń tlenowych, gdzie zamiera podwodne życie. By zahamować zamieranie Bałtyku należy zredukować spływ związków azotu i fosforu do wód - informuje Fundacja WWF Polska.

Za eutrofizację, czyli negatywne w skutkach przeżyźnienie wód, często obwiniani są rolnicy, jako że m.in. ich działalność jest źródłem dopływu substancji biogennych.

Sektor rolnictwa może jednak znacznie ograniczyć ilość zanieczyszczeń emitowanych do wód. Jak pokazuje konkurs na Rolnika Roku, wiele gospodarstw podejmuje aktywne działania w celu zniwelowania tej emisji i zmierza w kierunku rolnictwa przyjaznego środowisku.

Dzięki nim jest szansa na ograniczenie eutrofizacji, która prowadzi nie tylko do powiększania zasięgu pustyń tlenowych, ale także do zamykania kąpielisk z powodu zakwitów sinic.

[WIDEO] Animacja przedstawiająca proces eutrofizacji | źródło: WWF PolskaMorze Bałtyckie,rolnictwo,Rolnik Roku Regionu Morza Bałtyckiego,Finlandia

Finowie zwyciężyli w konkursie Rolnik Roku Regionu Morza Bałtyckiego

Markus Eerola i Minna Sakki-Eerola z Knehtilä w Finlandii zostali zwycięzcami tegorocznej edycji konkursu dla rolników stosujących praktyki przyjazne Bałtykowi. Organizatorem konkursu, który z roku na rok przyciąga coraz więcej...
Konkurs adresowany jest do rolników/rolniczek indywidualnych, gospodarstw rodzinnych, przedsiębiorstw rolnych, czerpiących dochód z produkcji konwencjonalnej lub ekologicznej.

Zwycięzcy I etapu, ogólnokrajowego, otrzymają nagrody w wysokości: 1 tys. euro (I miejsce), 500 euro (II miejsce), 300 euro (III miejsce). Zwycięzca II etapu, całego regionu bałtyckiego, otrzyma nagrodę  w wysokości 10 tys. euro.

Nagroda została ufundowana w 2009 r. przez WWF w ramach Programu na rzecz ochrony Ekoregionu Morza Bałtyckiego. Do tej pory już ok. 50 rolników i rolniczek, których gospodarstwa znajdują się w zlewisku Bałtyku zostało wyróżnionych za stosowanie w rolnictwie innowacyjnych praktyk przyjaznych środowisku morskiemu.

Formularze należy nadsyłać do dnia 20 kwietnia 2019 r. na adres email: rolnikroku@wwf.pl lub pocztą tradycyjną na adres: Fundacja WWF Polska, ul. Mahatmy Gandhiego 3, 02-645 Warszawa, z dopiskiem Rolnik Roku.

Zwycięzcę konkursu etapu krajowego poznamy wiosną 2019 r. Więcej informacji na temat konkursu oraz formularze zgłoszeniowe są dostępne tutaj. Informacje na temat zwycięzców poprzednich edycji można znaleźć tutaj.

[WIDEO] Konkurs ma międzynarodową renomę | źródło: WWF Polska

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt