Koncern paliwowy sponsoruje zakup mobilnych laboratoriów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
07-11-2018,14:40 Aktualizacja: 07-11-2018,14:59
A A A

Trzy specjalistyczne samochody wyposażone w sprzęt laboratoryjny kupił PKN Orlen dla Krajowej Administracji Skarbowej. Mobilne laboratoria umożliwiają szybkie określenie składu ciekłych wyrobów energetycznych, w tym paliw wwożonych do kraju oraz transportowanych na terenie Polski.

Wartość jednego pojazdu to aż 1,5 mln zł. Dlaczego paliwowy gigant kupuje sprzęt dla administracji skarbowej?

- Wspieramy administrację rządową poprzez intensyfikację działań na rzecz ograniczenia szarej strefy. Zasady uczciwej konkurencji oraz przestrzeganie obowiązujących przepisów ma dla na nas ogromne znaczenie - odpowiada Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

olej opałowy, olej napędowy, nielegalny obrót paliwami, opałówka, kontrole kas

"Opałówka" w maszynach rolniczych. Owocna kontrola KAS

Nalewanie do zbiorników maszyn rolniczych oleju opałowego zamiast napędowego to wciąż charakterystyczny obrazek dla polskiej wsi. Gospodarze muszą jednak wiedzieć, że kontrole w tym zakresie nie należą już do rzadkości. Przekonał się o tym...
Obajtek podkreśla, że liczy na to, iż sprzęt ułatwi "dalsze ograniczanie nieprawidłowości rynkowych, a także pozwoli usankcjonować jak najwyższe normy na polskim rynku obrotu paliwami".

- Rynek paliwowy to jeden z priorytetowych obszarów z punktu widzenia uszczelnienia systemu podatkowego - mówi minister finansów Teresa Czerwińska.

- Dziękujemy za przekazanie jednostkom Krajowej Administracji Skarbowej mobilnych laboratoriów. Dzięki takim specjalistycznym pojazdom możemy w dowolnym miejscu wykrywać nielegalne paliwo, które jest zagrożeniem nie tylko dla silników samochodowych, ale przede wszystkim dla uczciwej konkurencji na rynku paliw - dodaje.

W 2017 roku PKN Orlen przekazał KAS dwa pojazdy tego typu. Łącznie z samochodami, które KAS otrzyma w listopadzie br. będzie to już siedem specjalistycznych pojazdów.

paliwo, benzyna, olej napędowy, oszustwo, mafia paliwowa, Służba Celna

Uwaga na lewe paliwo. Rolnicy na celowniku oszustów

Wszystkie ręce na pokład - takie hasło przyświeca teraz państwowym służbom jeśli chodzi o walkę z paliwowymi oszustami. Sukcesów nie brakuje. I obrazują one, że skala przestępczości w tym zakresie jest ogromna. - Szara strefa w obrocie...
"Efekty przeprowadzonych do tej pory kontroli, pokazują, że wykorzystanie laboratoriów mobilnych skutecznie ogranicza wprowadzanie do obrotu nielegalnych paliw w Polsce. W okresie od 1 kwietnia do 31 sierpnia 2018 r. dwa mobilne laboratoria wykorzystywane przez KAS zakwestionowały blisko 20 proc. wszystkich badanych próbek. Stwierdzono w nich niezgodność wartości parametrów uzyskanych w wyniku badania z wartościami wymaganymi przepisami dla deklarowanych towarów" - czytamy w komunikacie Orlenu.

Szef KAS Marian Banaś podkreśla, że dobra współpraca administracji skarbowej z branżą paliwową przynosi wymierne efekty. - Dzięki współpracy mamy możliwość korzystania z najnowocześniejszego sprzętu, który pomaga nam osiągać coraz lepsze wyniki w zwalczaniu szarej strefy na rynku paliw. Uszczelnienie sektora paliwowego ma wpływ na dochody podatkowe budżetu państwa, a te stale rosną - zaznacza wiceminister finansów.

W okresie styczeń - wrzesień 2018 r. były wyższe w stosunku do analogicznego okresu 2017 r. o ok. 17,2 mld zł, w tej kwocie dochody z VAT to ok. 5,5 mld zł, a wpływy z akcyzy to prawie 2,4 mld zł.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj