Jak dbać o zęby psa?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: ARTYKUŁ REKLAMOWY | redakcja@agropolska.pl
02-06-2023,8:45 Aktualizacja: 02-06-2023,8:45
A A A

Chcąc zachować zdrowie i dobrą kondycję swojego pupila, warto pomyśleć o jego zębach. Zaniedbania związane z higieną jamy ustnej mogą prowadzić do poważnych chorób, dlatego warto już od szczeniaka przyzwyczajać zwierzę do odpowiedniej dbałości o zęby. Jak to zrobić?

Dlaczego w ogóle trzeba dbać o psie zęby?

Można się zastanawiać, czy w ogóle mycie psom zębów jest potrzebne? Przecież w naturze wilki tego nie robią. Trzeba jednak pamiętać, że żywią się one inaczej niż psy domowe. W naturze jedzą surowe mięso. Psom serwujemy różnorodne suche i mokre karmy, ale także smakołyki czy inne dodatki do diety. Ich działanie powoduje powstawanie kamienia nazębnego, który nieusuwany, prowadzi do powstawania infekcji nie tylko w obrębie jamy ustnej. Bakterie mogą rozprzestrzenić się na cały organizm, atakując serce, nerki czy inne ważne organy, prowadząc do poważnych chorób. Dbanie o dobrą kondycję jamy ustnej psów jest więc koniecznością.

Szczotka, pasta i oswajanie z myciem zębów

Jak zatem dbać o psie zęby? Podobnie, jak o ludzkie! Potrzebna jest szczoteczka i pasta, płyn czy żel do higieny jamy ustnej psów. Akcesoria te kupisz tu: https://zoo24.pl/. Aby mycie zębów nie było dla psa uciążliwe, warto już od szczeniaka przyzwyczajać go do takiej pielęgnacji. Najpierw należy delikatnie dotykać psa w okolicy pyska, by stopniowo przejść do masażu dziąseł. Im szybciej nauczy się psa, że to normalne czynności higieniczne, tym naturalniej je zaakceptuje. Warto przy tym pamiętać, że nie wolno stosować pasy do zębów, przeznaczonej dla ludzi. Muszą być to specjalne płyny dla psów, dopasowane do ich potrzeb. Takie preparaty usuwają kamień nazębny i ograniczają jego gromadzenie. Mają także odpowiedni smak, który nie przeszkadza zwierzakom. Zapewniają także efekt świeżości jamy ustnej.

Jak często myć psu zęby?

Najlepiej jest czyścić zęby psu codziennie. Taka higiena jest optymalna. Jeśli nie codziennie, warto pamiętać, by robić to co najmniej 2 razy w tygodniu, by zapewnić odpowiedni poziom czystości. Ważne, by robić to regularnie i nie zapominać o pielęgnacji. Od niej, wbrew pozorom, zależy dobra kondycja zdrowotna zwierzaka i jego komfort.

Pies może dbać sam o swoje zęby!

Oczywiście psiak sam nie wyszczotkuje zębów, ale z małą pomocą może z przyjemnością zadbać o nie sam. To właśnie po to stworzone są przysmaki dentystyczne! Smaczne kąski dla psów zapewniają im rozkosz związaną z jedzeniem, a jednocześnie usuwają resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych oraz przyczyniają się do oczyszczania zębów z kamienia, ograniczając jego osadzanie. Warto je podawać psiakom codziennie. Mają zwykle obniżoną kaloryczność, by nie przyczyniać się do nadmiernego przybierania na wadze. Wybierając przysmak dentystyczny, trzeba pamiętać, że powinien być on przeznaczony do wieku oraz rasy zwierzęcia. Małe psy potrzebują mniejszych kąsków niż wielkie, by mogły one spełnić swoją funkcję.

Dbanie o higienę jamy ustnej psa nie jest trudne. Wymaga jedynie regularności i odpowiednich akcesoriów.

 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

Od 3.04.2023- 30.09.2023 - koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać o przyznanie wsparcia na prowadzenie działalności statutowej

Od 24.05.2023 - hodowcy drobiu, bydła i świń, ubezpieczeni od ryzyka wystąpienia w ich gospodarstwach szkód spowodowanych salmonellą, będą mogli składać wnioski o dofinansowanie

Od 5.06.2023- 5.07.2023 - będzie można zgłaszać wnioski o wsparcie na budowę silosów oraz ich wyposażenie