Innowacyjne produkty od Spomleku

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
06-11-2017,9:40 Aktualizacja: 06-11-2017,9:44
A A A

Mleczarnia Spomlek z Radzynia Podlaskiego (woj. lubelskie) rozpoczęła produkcję izolatów białek serwatkowych WPI. Jest to nowy trend, który w Polsce raczkuje, a Spomlek będzie pierwszym w kraju producentem tak wyrafinowanego produktu.

Znaczna część produkcji została już zakontraktowana.

Whey Protein Isolate (WPI) jest najlepszą formą białek serwatki, zawiera ponad 90 proc. białka przy bardzo niskiej zawartości tłuszczu i węglowodanów. Produkt ma najwyższą wartość biologiczną spośród wszystkich znanych białek. Wytwarzany jest z serwatki, która powstaje przy  produkcji sera.

produkcja mleka, zysk z produkcji, MMM

Jak kontrolować zysk z produkcji mleka?

Wielu hodowców i producentów mleka skupia się jedynie na kwocie jaką płaci im mleczarnia za odebrany surowiec. Zapominają często, że zysk z prowadzonej działalności w dużym stopniu zależy od kosztów ponoszonych na produkcję....
Izolatów używa się do produkcji odżywek wysokobiałkowych, używanych od dawna przez kulturystów i rekonwalescentów, a ostatnio coraz częściej również przez ludzi cieszących się dobrym zdrowiem, ale prowadzących aktywny tryb życia. Izolat białek serwatkowych zawiera dużą ilość leucyny, która wpływa na syntezę białka mięśniowego i wzrost mięśni. Izolat sprzyja również utracie tkanki tłuszczowej.

Nowoczesna instalacja do produkcji pierwszego w Polsce WPI powstała w Spółdzielczej Mleczarni Spomlek w Radzyniu Podlaskim.

- Odnieśliśmy sukces jakościowy i sprzedażowy produkując koncentrat białek serwatkowych WPC-80, dlatego zdecydowaliśmy się na kolejny innowacyjny krok - mówi Edward Bajko, prezes zarządu Spomleku - Najlepszym dowodem trafności naszej decyzji inwestycyjnej sprzed czterech lat jest fakt, że już kilkanaście miesięcy po uruchomieniu produkcji WPC 80 w Radzyniu Podlaskim podobne decyzje podjęły największe polskie mleczarnie. To są dużo większe instalacje niż nasza i nie będziemy mogli konkurować z nimi skalą produkcji. Będziemy się bronić jakością naszego WPC 80 i produkcją jeszcze bardziej zaawansowanego technologicznie produktu jakim jest WPI. Produkcja WPC jest "przystankiem" przed produkcją WPI, bo trzeba się nauczyć proszkować koncentraty białkowe i permeat, który przy tym powstaje - dodaje Bajko.

mleczarnie, ograniczenie dostaw prądu, mleko, skup mleka

Mleczarnie mają ograniczać pobór prądu. Ucierpią na tym hodowcy

Produkcja mleka w Polsce rośnie. Jest ona obecnie bardzo opłacalna. I właśnie teraz mleczarnie mają podlegać okresowym ograniczeniom dostaw prądu. Oznacza to marnotrawienie surowca lub jego mniejsze zakupy. To z kolei uderzy bezpośrednio w...
Proces technologiczny WPI potrzebuje bardzo dużych ilości wody na diafiltrację i do mycia w systemie CIP. Ponieważ zasoby wody są ograniczone, dlatego Spomlek zainwestował również w instalację do odzysku wody odpadowej z procesów zagęszczania serwatki na technikach membranowych, tak zwanej "wody krowiej".

Docelowo, przy zakładanej produkcji odzysk wody wyniesie ok. 500 m3 na dobę. Jest to ok. 40 proc. obecnego zużycia wody w całym zakładzie w Radzyniu Podlaskim. To kolejna inwestycja Spomleku skierowana w kierunku ochrony środowiska, w tym wypadku zmniejszenia zużycia wód gruntowych, a przy tym obniżenie kosztów zużycia wody.

"Mleczarnia chcąc się rozwijać musi podążać za nowymi technologiami, szukać rozwiązań w nowych segmentach, stąd inwestycja w nowoczesne technologie" - czytamy w komunikacie Spomleku.

WPI ma dać firmie przewagę na trudnym i bardzo rozdrobnionym rynku produktów mlecznych. Otwiera również możliwości uzyskiwania wysokich marż na nowych produktach.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj